Oto Budapeszt

Oto Budapeszt i okolice

 

Natura szczodrze obdarzyła to miejsce, dając mu wielką rzekę, obfitość wód termalnych, żyzne równinne ziemie na lewym brzegu i malownicze wzgórza na prawym. Ludzie od wieków czerpali z tych bogactw: Rzymianie wznieśli obóz wojskowy i miasto na równinie, Węgrzy – średniowieczną Budę na wysokim wzgórzu, Turcy zostawili po sobie łaźnie, a Austriacy – cytadelę na Górze Gellérta. Te wszystkie obiekty tworzą barwny i zaskakujący różnorodnością krajobraz kulturowy. Budapeszt już dwukrotnie trafił na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, na którą wpisano śródmiejską część obu nabrzeży Dunaju z górami Zamkową i Gellérta, a także aleję Andrássyego i Plac Bohaterów. Jednak w mieście jest jeszcze wiele innych fascynujących miejsc, do których Was pragniemy zaprosić

 

TERMIN: 01.05.2023 – 06.05.2023

KOSZT: 2590.00 zł

 

I Dzień 01.05.2023 poniedziałek

 

Godz. 08.00 – zbiórka uczestników wycieczki na parkingu T.C.S i T. w Tczewie. Krótka odprawa i wyjazd. Przejazd do Pszczyny.  Zamek Hochbergów w Pszczynie jest chyba najpiękniejszą rezydencją w Śląskiem i jedną z największych atrakcji województwa. We wnętrzach budowli mieści się Muzeum Zamkowe, które za przeprowadzone prace konserwatorskie i restauracyjne otrzymało prestiżowa nagrodę w konkursie Europa Nostra w 1995 roku. W Muzeum zwiedzimy oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, a szczególnie zachwycają ogromne kryształowe lustra nie zniszczone podczas wojen światowych. Po zwiedzaniu przejazd do Cieszyna. Cieszyn jest średniej wielkości miastem, które większości Polaków kojarzy się z przejściem granicznym .Obecnie do Republiki Czeskiej na mocy układu z Schengen z 2007 roku można się dostać bezstresowo i Cieszyn po obu stronach Olzy możemy podziwiać turystycznie.

Krótki spacer po mieście a następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 

II Dzień 02.05.2023 wtorek

 

Godz. 7.00 – śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Budapesztu .Po drodze wjedziemy na  Zakole Dunaju – jednego z najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc na Węgrzech . Na początek Esztergom. Miasto jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc na Węgrzech. Jest to kolebka węgierskiego katolicyzmu. To tutaj urodził się książę Vajk, który szerzej znany jest jako król Stefan. Przyjął on chrzest, schrystianizował kraj i otrzymał koronę od Papieża. Jednak tym, co najbardziej przyciąga do Esztergom, jest ogromna i monumentalna bazylika.. Położona na wzgórzu, robi ogromne wrażenie. Z historią tego miejsca wiążą się dwa, związane z Polską, fakty, upamiętnione tablicami. W kaplicy, która kiedyś była na tym miejscu, uroczyste Te Deum odśpiewał Jan III Sobieski po rozgromieniu Turków w bitwie pod Parkanami (dzisiejsze Szturovo). Natomiast w 1991 roku bazylikę w Esztergom odwiedził Jan Paweł II podczas uroczystej pielgrzymki na Węgry. Następnie udamy się do Wyszehradu   pięknie położonego miasta w przełomie Dunaju, u rozwidlenia rzeki na dwie odnogi – główną i Szentendreński Dunaj. Czaru dodają mu pięknie zachowane chaty, kamieniczki, zaułki ale też na jednym ze wzgórz majestatyczne ruiny zamku Visegrádi Fellegvár. To Zamek Wysoki (High Castle), położony 328 m n.p.m. Dalej przejedziemy do

Szentendre –  uroczego pastelowego miasteczka założonego niegdyś przez śródziemnomorskich uciekinierów a obecnie porównywanego do polskiego Kazimierza Dolnego. Jeśli czas pozwoli - wizyta w Muzeum Marcepanu.

Po dniu pełnym wrażeń  obiadokolacja i przejazd do Budapesztu. Zakwaterowanie. Nocleg.

 

III Dzień 03.05.2023 środa

 

Po śniadaniu z miejscowym przewodnikiem wyruszymy na zwiedzanie. Do XIX wieku Budapeszt był dwoma niezależnymi miastami. Buda i Peszt mimo, iż sąsiadowały ze sobą od wieków rozwijały się samodzielnie. Każde w swoim tempie i w swoim własnym stylu. Różnice między nimi widoczne są po dziś dzień, ale razem tworzą idealne połączenie tradycji i nowoczesności, rozsądku i szaleństwa. Zwiedzanie Budapesztu rozpoczniemy od Pesztu. Zaczniemy od wizyty na Placu Bohaterów. To najważniejszy plac w mieście z Pomnikiem Tysiąclecia i Grobem Nieznanego Żołnierza. W jego sercu dumnie pręży się  kolumna z podobizną archanioła Gabriela otoczona półkolistą kolumnadą z posągami przywódców Węgier. Dalej spod Placu Bohaterów nieśpiesznym spacerem udamy się Aleją Andrassyego w kierunku Dunaju. Ulica ta zyskała przydomek jednej z najpiękniejszych ulic w Europie i porównywana jest do paryskiej Alei Champs-Élysées. Na długości około 2,5 km ciągną się wzdłuż niej piękne kamienice kryjące w swoich wnętrzach eleganckie sklepy, ambasady i siedziby różnych firm. Ciekawym budynkiem na przebiegu Alei Andrassyego jest również Węgierska Opera Państwowa. Przyozdobiono ją rzeźbami wybitnych węgierskich kompozytorów, a w jej wnętrzach grane są opery i operetki budapeszteńskie, przenoszące w czasy monarchii austro-węgierskiej. Następnie ,zaledwie kilka kroków, do kolejnej niezwykłej atrakcji Budapesztu. To Bazylika św. Stefana - monumentalna budowla wzniesiona ku czci króla Węgier, największy kościół w kraju i trzecia pod względem wysokości na Węgrzech. Tu też przechowywany jest jeden z największych skarbów Węgier. W bogato zdobionym relikwiarzu trzymana jest zmumifikowana dłoń pierwszego króla Węgier- Stefana I. Dalej Parlament w Budapeszcie. To bez wątpienia największa wizytówka miasta. Decyzję o budowie tego wspaniałego budynku podjęto po połączeniu Budy i Pesztu. Miał on być imponujący i wzbudzać zachwyt. Budowano go z rozmachem. A efektem tego jest fakt, iż jest to drugi po Pałacu Parlamentu w Bukareszcie, największy gmach parlamentu w Europie i największy budynek na Węgrzech. Idąc od Parlamentu na północ wzdłuż Dunaju miniemy Most Małgorzaty. Łączy on bulwar świętego Stefana po stronie peszteńskiej z Wyspą Małgorzaty. Wyspa zwana jest zielonymi płucami Budapesztu. Jest idealnym miejscem do wypoczynku wśród zieleni po intensywnym zwiedzaniu. Oprócz licznych ścieżek spacerowych znajdziemy tu  ogród japoński i ogród różany z niezliczoną ilością rożnych gatunków drzew i kwiatów a z Fontanny Małgorzaty rozbrzmiewają  utwory The Beatles czy Vivaldiego.  Po zwiedzaniu obiadokolacja . Dla chętnych fakultatywnie rejs po Dunaju, następnie powrót do hotelu na nocleg.

 

IV Dzień 04.05.2023 czwartek



Tuż po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i dalsze zwiedzanie Budapesztu. Dzisiaj Buda. Prawobrzeżna dzielnica Budapesztu jest zdecydowanie mniejsza i bardziej kompaktowa niż rozległy Peszt. Większość jej atrakcji posadowionych  jest na wzgórzach w otoczeniu zielonych parków i lasów. Prowadzą do nich urocze, małe brukowane uliczki pnące się ku górze niczym bluszcz, przy których przycupnęły małe piwniczki z winem i klimatyczne kawiarnie. Mostem Łańcuchowym zwanym też Mostem Szechenyiego, który połączył na stałe Budę i Peszt w 1849 roku, udamy się na spacer po stylowej Budzie. Góra Gellerta to pierwsze miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie prawobrzeżnej części Budapesztu. To na niej z rąk pogan zaginął męczeńską śmiercią biskup Gerard Sagredo. Kolejną ciekawą atrakcją, którą warto zobaczyć w Budapeszcie jest bez wątpienia wpisane na listę UNESCO Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim w Budapeszcie. Zachwyca eleganckimi rezydencjami, basztami, fontannami oraz ogromnym kompleksem pałacowym królującym nad całym miastem. Zamek Buda prawdopodobnie został wzniesiony około XIV w. Przez lata był rozbudowywany. W czasie II Wojny Światowej uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, a jego rekonstrukcję zakończono dopiero w 1976 roku. Po wizycie na Zamku Królewskim udamy się do baśniowej Baszty Rybackiej, która zachwyca swą niezwykłą wręcz ażurową architekturą i przepiękną panoramą rozpościerającą się z jej dwóch tarasów. To tutaj zakończymy zwiedzanie Budapesztu .

W godzinach południowych udamy się na  "Szlak winnic" – do Egeru - kolebki słynnego węgierskiego wina Egri Bikavér. Miasto kusi turystów nie tylko słynnym kąpieliskiem termalnym i pełną piwniczek z winem "Doliną Pięknej Pani" (Szépasszony-völgy), ale także barokową starówką. Kościół Minorytów uznawany jest za najpiękniejszą węgierską budowlę barokową, a w klasycystycznej bazylice latem odbywają się koncerty organowe. Na skale zachowały się ruiny zamku znanego z bohaterskiej obrony przed Turkami. Po zwiedzaniu obiadokolacja. Następnie  przejedziemy do hotelu, zakwaterowanie . Nocleg w Egerze.

 

V Dzień 05.05.2023 piątek

 

 Dzisiaj po śniadaniu relaks w miejscowych termach w Egerze lub Tokaju. Głównymi zabytkami Tokaju-sławnej “stolicy” winnego regionu   jest pałac Rákóczi-Dessewffy, ratusz miejski i Muzeum Winiarstwa. Warto jednak pospacerować po zabytkowych uliczkach miasta odkrywając inne atrakcje. Fakultatywnie proponujemy degustację wina w piwnicy w regionie Tokaj lub Eger. Powrót do hotelu, obiadokolacja nocleg.

 

VI Dzień 06.05.2023 sobota

 

Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie i wyjazd w drogę powrotną do kraju.

W godzinach późnowieczornych przyjazd do Tczewa, zakończenie imprezy.

 

 

 

Cena obejmuje:

-          transport autokarem wyposażonym w caffe bar, Wc

-          1 nocleg w hotelu *** w Cieszynie

-          2 noclegi w hotelu *** w Budapeszcie

-          2 noclegi w hotelu *** w Egerze

      -      wyżywienie: śniadania i obiadokolacje według programu

-          zwiedzanie Budapesztu  z przewodnikiem

-          opieka pilota

-          ubezpieczenie KL i NW

-          system audio- guide

 

cena nie obejmuje:

-          biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

-          fakultatywnie – wieczór w winiarni, rejs po Dunaju

-          napojów serwowanych do obiadokolacji

 

     Program imprezy jest ramowy. Zastrzegamy sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania.