Mazury 15.06 - 19.06.2022

 

,,Hej Mazury jak wy cudne ‘’

Warmia i Mazury to wymarzone miejsce dla wielbicieli przyrody, aktywnego wypoczynku i „świętego spokoju. Rozległe lasy, malownicze jeziora i rzeki, burzliwa historia zapisana w zabytkach oraz otwartość mieszkańców tworzą niezwykły klimat tego regionu. Kto chociaż raz przyjechał na Warmię i Mazury, chce tutaj wrócić. Ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - Mazury są jedyne w swoim rodzaju. Spośród ,, morza  mazursko warmińskich atrakcji’’ wybraliśmy kilka do których pragniemy Was zaprosić.

Termin : 15.06.2022 – 19.06.2022                        Koszt:1.890 zł od osoby

 

Dzień 1 środa

Godz. 7:00 zbiórka uczestników (dworzec autobusowy w Tczewie). Krótka odprawa i wyjazd w kierunku Lidzbarka Warmińskiego do Zamku Biskupów Warmińskich. XIV wieczny zamek, z którego przez wieki władze nad Warmią sprawowali Biskupi Warmińscy jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. W towarzystwie barokowego pałacu stanowią przepiękny kompleks kapituły warmińskiej, jedyny w swoim rodzaju w skali Polski i Europy. Odwiedzimy muzeum, które się mieści na zamku i posiada niesamowite zbiory pamiątek oraz sztuki zebranej aż od średniowiecza. Po zwiedzaniu przejazd do Świętej Lipki, słynnego sanktuarium Maryjnego, do którego ruch pielgrzymkowy rozpoczął się już w średniowieczu. Barokowa bazylika jest perłą późnego baroku i jedną z najważniejszych tego typu budowli w Polsce. Przepiękne wnętrze, które będziemy mogli podziwiać, jeżeli będzie taka możliwość, przy niesamowitym koncercie organowym. Dalej przejazd do „Wolfschanze” w Gierłoży. Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów, otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością.

Po zwiedzaniu przejedziemy do Giżycka. Tam zatrzymamy się na 4 noce w hotelu ST. Bruno. Hotel St. Bruno powstał w stylowo odrestaurowanym krzyżackim zamku, którego historia sięga XIV wieku. Obiadokolacje i nocleg.

 

Dzień 2 czwartek

Dzisiaj po śniadaniu czas wolny. Około południa przejedziemy do Mikołajek skąd udamy się  na  rejs po jeziorach mazurskich i podziwianie przyrody Mazur z perspektywy wody.  Po rejsie spacer po mieście. Tu głównym zabytkiem miasta jest XIX - wieczny kościół ewangelicki z wysoką wieżą zegarową. Ozdobą Placu Wolności (rynku) jest fontanna z Królem Sielaw. Kamienice wokół rynku reprezentują różne style architektoniczne, a najbardziej okazałym budynkiem jest dawny ratusz z 1888 r. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek - ul. Kajki, przy której znajduje się kościół Matki Bożej Różańcowej z początku XX w., a w jego wnętrzu wisi malowidło przedstawiające Cud w Gietrzwałdzie.

Powrót do hotelu w godzinach wieczornych. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 3  piątek

Śniadanie, a tuż po nim Giżycko, położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce (ma aż 11 portów żeglarskich!). Miasto znajduje się dokładnie między dwoma rozległymi jeziorami Kisajno i Niegocin i jest popularną miejscowością turystyczną i wypoczynkową. Ale Giżycko zachęca nie tylko żeglarzy. Znajdzie się też coś dla wielbicieli zwiedzania. Chyba najbardziej imponującym zabytkiem jest Twierdza Boyen - znakomity przykład pruskiej sztuki fortyfikacyjnej. Popularną atrakcją jest też most obrotowy na Kanale Łuczańskim - jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX wieku.

Dalej przejazd do Kętrzyna. Dwie najważniejsze atrakcje Kętrzyna, czyli zamek krzyżacki oraz bazylika św. Jerzego, praktycznie ze sobą sąsiadują. Zamek jest murowany, powstał dla Krzyżaków przed 1374 rokiem, po nadaniu osadzie praw miejskich, bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Spalony w 1945 roku zamek, dziś jest odbudowany z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego kształtu. W swych wnętrzach mieści Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Bibliotekę. Natomiast sąsiadująca Bazylika św. Jerzego to gotycki imponujący kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1359 r. Jest najlepiej zachowanym kościołem  obronnym na Mazurach. Niesamowita budowla do dziś swoją konstrukcją bardziej przypomina potężne zamczysko niż gotycką świątynię.

Spacer po mieście, a następnie przejazd do Węgorzewa. Zwiedzanie Parku Etnograficznego nad Węgorapą, w którym ukazane są stare drewniane mazurskie zagrody. Dalej zobaczymy też m.in. kościół św. Piotra i Pawła, zamek krzyżacki, ratusz. Około południa przejedziemy urokliwymi wioskami do miejscowości Stańczyki. Mosty kolejowe w Stańczykach robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Oba wiadukty mają 36 metrów wysokości i ciągną się na długość 200 metrów. Ich filary zaprojektowano wzorując się na rzymskich akweduktach. 

W godzinach wieczornych powrócimy do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 4 sobota

Śniadanie, a następnie przejazd do Krutynia, gdzie mieści się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego, posiadającego nieprzeciętne walory przyrodnicze. Park Krajobrazowy Wielkiej Kniei Mazurski Park Krajobrazowy utworzono w najbogatszej przyrodniczo części Wielkiej Kniei, zwanej powszechnie po prostu Puszczą Piską. Puszcza Piska jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym w Europie. Jej niezwykłości to meandrująca rzeka Krutynia, tworząca spływ kajakowy; tajemnicze leśne jeziorka; otulone mgłą łąki; rzadkie gatunki roślin i zwierząt... Nic nie jest tu ułożone, uporządkowane, wymyślone. Czuć... pierwotną dzikość przyrody.

Wejście do Muzeum przyrodniczego oraz spacer do rezerwatu „Zakręt”. Rezerwat Zakręt znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Położony jest 1 km na zachód od wsi Krutyń, przy drodze do jeziora Mokrego. Jest to rezerwat torfowiskowo-leśny. Można w nim zobaczyć 3 urocze leśne jeziorka i ich pływające wyspy. Fascynujący jest zachodzący w rezerwacie proces zarastania jezior śródleśnych i tworzenia się torfowisk z charakterystycznymi pływającymi wyspami. Naprzeciwko drogi biegnącej do rezerwatu „Zakręt” rośnie "Zakochana Para". "Zakochana Para" jest pomnikiem przyrody. Bardzo nietypowym. Drzewa rosną w "miłosnym objęciu" - dąb romantycznie obejmuje konarami sosnę. Po zwiedzaniu przejazd do Mrągowa. Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości o westernowym klimacie i znanej przede wszystkim ze słynnego pikniku country. Zobaczymy m.in. przedwojenną zabudowę : ozdobne kamienice z przełomu wieków i niskie domy z czterospadowymi dachami. Czas wolny. W godzinach popołudniowych powrót do Giżycka. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 5 niedziela

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w drogę powrotną do Tczewa.

Po drodze zatrzymamy się w Olsztynie.

Olsztyn jest miastem wojewódzkim z ponad 650- letnią historią, której ślady pozostały do dzisiaj. Spacerując uliczkami Starego Miasta podziwiać można pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę zamku i jego ciekawe zbiory muzealne. Spacer z przewodnikiem po Starówce, w programie m.in. wysoka brama, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, pomnik Mikołaja Kopernika,  dom „Gazety Olsztyńskiej” ( z zewnątrz, za dodatkową opłatą ok. 10 zł/os możliwość wejścia do środka). Na koniec wejście do Zamku Kapituły Warmińskiej, w którym niegdyś funkcję pełnił Mikołaj Kopernik. Po zwiedzaniu nasz ostatni punkt - Gietrzwałd.

Po co do Gietrzwałdu? Po widoki i historię o cudzie. Mieszka w nim jakieś 600 osób a co roku jak magnes przyciąga około miliona pielgrzymów. Drogami, traktami i ścieżkami ciągną do Sanktuarium - Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mała miejscowość na Warmii świeci jak gwiazda na pielgrzymkowej mapie świata. Gwiazda, której blask dociera aż do... Gwatemali.

Zwiedzanie sanktuarium, czas wolny a następnie  pożegnalna obiadokolacja w  warmińskiej karczmie.

Po zwiedzaniu powrót do Tczewa. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

 

PROGRAM JEST RAMOWY I KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE.


Cena zawiera:

 ·         Przejazd komfortowym autokarem

 ·         Zakwaterowanie w hotelu St. Bruno **** w Giżycku

 ·         Przewodnicy w wybranych obiektach

 ·         Wyżywienie:  4  śniadania i 4 obiadokolacje, 1 uroczysta kolacja w Gietrzwałdzie

 ·         Opiekę pilota

 ·         Ubezpieczenie NW

 ·         System Tour-Guide

·          Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

 

Cena nie zawiera:

 ·         Kosztu biletów wstępu

 ·         Wydatków własnych

 ·         Napojów do obiadokolacji

 

 

Opis hotelu St. Bruno w Giżycku :

W wyjątkowych wnętrzach hotelu Goście znajdą klimatyczną Restaurację La Bibliotheque, Night Club z dwutorową kręgielnią, salą bilardową. Hotel do dyspozycji Gości oddaje również strefę SPA & Wellness, w której odpocząć można korzystając z basenu z masażami wodnymi, jacuzzi i sauny fińskiej. Medi. SPA oferuje bogaty wybór zabiegów medycyny estetycznej, zabiegów relaksacyjnych oraz kosmetycznych. Dodatkowo hotel posiada własny port jachtowy, bezpośrednio połączony z kanałem Łuczańskim, z którego wypłynąć można na jezioro Kisajno i Niegocin – jeziora położone na głównym szlaku żeglarskim

 

POBIERZ PROGRAM

Zapraszamy