Śladami wybitnych Polaków

 

 

SPRZEDAŻ ZAKOŃCZONA

I Dzień 11.05.2019 – sobota

Godzina 06.00 zbiórka na parkingu PKS Tczew (PKP), krótka odprawa i wyjazd do Suwałk. Po drodze zatrzymamy się w Stańczykach. Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość – 200 m i wysokość 36 m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - ,,Akwedukty Puszczy Rominckiej”. Następnie udamy się do  miejscowości Bolcie k. Wiżajn, gdzie  znajduje się punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Nosi on  nazwę "Wisztyniec". Po spacerze przejedziemy do Suwałk. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

II Dzień  12.05.2019 niedziela

Śniadanie a tuż po nim przejazd do Puńska. To miasteczko  liczy około 1215 mieszkańców, spośród których  75% to Litwini. Liczba ta sprawiła, że władze Polski musiały zareagować w sprawie edukacji i utworzyły w tutejszych szkołach klasy z językiem polskim i klasy z językiem litewskim. Spacer po miasteczku a następnie udamy się do Sejn - najmniej zaludnionego miasta w Polsce. Atrakcje tego miasta można policzyć na palcach: bazylika z klasztorem podominikańskim, klasycystyczny ratusz, dwie synagogi. Nie zabytki są tutaj jednak najważniejsze, tylko klimat odległych kresów, budowany przez wieki, tworzony na styku różnych narodów i religii. Do dziś, wychowani w sztuce dialogu, żyją tu Polacy oraz Litwini. A niezmącona niczym przyroda, niezwykła atmosfera pogranicza sprawia, iż warto odwiedzić stolicę ,,Małej Litwy”. Zwiedzanie miasta a następnie przejazd do Wigr położonych na półwyspie klasztornym. Tu znajduje się zespół klasztorny kamedułów, który należy do najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków Suwalszczyzny. Wigierski klasztor został założony w XVII wieku i miał wpływ na rozwój całego, przez dwa stulecia wyludnionego regionu. Kameduli mieszkali tutaj do początków XIX wieku, kiedy to pruscy zaborcy w ramach sekularyzacji skasowali klasztor. W kolejnych latach kompleks z wolna podupadał. Do dawnej świetności zaczął powracać w czasach II Rzeczpospolitej, ale kres temu położyła wojna. W 1944 roku zabudowania zostały ostrzelane przez ciężką sowiecką artylerię. Dawny klasztor do życia wrócił dopiero w latach 70. Po zwiedzaniu zaprosimy was na rejs po jeziorze aby podziwiać dziką przyrodę otaczającą jezioro Wigry. Po rejsie powrócimy do Suwałk. Zakonnicy, z zakonu kamedułów, mieli również  ogromny wpływ  na rozwój sąsiednich Suwałk – największego miasta w regionie. 69-tysięczną dziś miejscowość założyli pod koniec XVII wieku mnisi z wigierskiego klasztoru. Wyjednali u króla możliwość organizowania tutaj jarmarków, założyli i prowadzili szkołę. Miastu bardzo dużo dała obecność żydowskich kupców i strategiczne położenie na trakcie handlowym, który łączył Warszawę z Sankt Petersburgiem. W  sercu  miasta zamiast ruchliwego i gwarnego rynku znajduje się rozległy park, otoczony przez niewysokie kamieniczki. Przemierzając klasyczną trasą turystyczną obejrzymy między innymi białe bryły kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i konkatedry św. Aleksandra. Pospacerujemy też szlakiem nazwanym imieniem najsłynniejszej mieszkanki miasta – Marii Konopnickiej, którego charakterystycznym  elementem są figurki krasnali.

W godzinach wieczornych powrócimy do hotelu , obiadokolacja i nocleg

 III Dzień 13.05.2019 poniedziałek

 Po wczesnym śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Kużnicy – granicy z Białorusią. Po drodze odprawa graniczna a następnie przejazd do Grodna. Miasto królów, miasto świątyń, miasto Elizy Orzeszkowej – Grodno ma bardzo wiele określeń i wszystkie są trafne. To właśnie na nadniemeńskich wzgórzach powstał średniowieczny gród, gdzie mieszkańcy chronili się przed najazdami obcych wojsk. Stary i Nowy Zamek przypominają o dawnej potędze grodu. Oba kompleksy powstały na wzgórzach, co utrudniało ich zdobycie. Nowy Zamek powstał tuż obok Starego, a wejścia do obu kompleksów znajdują się naprzeciwko siebie. Z grodzieńskiego pejzażu w oczy rzucają się wieże i kopuła z dachówką w kolorze zielono-niebieskim. To bazylika katedralna pw. św. Franciszka Ksawerego. Ufundował ją król Stefan Batory przeznaczając na ten cel pieniądze z wykupu jeńców. Jedną z najznamienitszych mieszkanek Grodna była polska pisarka, Eliza Orzeszkowa, znana m.in. z powieści Nad Niemnem czy ze zbioru opowiadań Gloria Victis.  Na cześć artystki nazwano jedną z głównych ulic miasta, przy której znajduje się małe muzeum  - utworzone w domu, w którym mieszkała ze swoim drugim mężem. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

IV Dzień 14.05.2019 wtorek

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Lidy. Po drodze wstąpimy do Starych Wasyliszek,  gdzie znajduje się dom-muzeum Czesława Niemena. Dalej Murowanka. Zobaczymy cerkiew gotycką, jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich na Białorusi. Następnie udamy się do Nowogródka. 
Nowogródczyzna była i jest częścią kultury narodowej. Nie wolno zapominać o tak bliskich związkach tej ziemi z macierzą poprzez tylu wspaniałych rodaków, jakich ta ziemia wydała i przez miejsca z nimi związane. Od czasów księcia Witolda mieszkają na tej ziemi Tatarzy, którzy wspólnie z Polakami, Żydami, Litwinami i Białorusinami tworzyli i tworzą niepowtarzalny klimat Nowogródczyzny. ,,Wzrok twój tonie śród niezmiernych obszarów pofalowanych pól, śród malowniczych rozdołów, kurhanów, siół i gajów, które przerzyna wijący się po wzgórzach i dolinach wysadzany brzozami gościniec”  - tak o Nowogródku pisał Edward Pawłowicz.  30 tysięczny dziś, rejonowy  Nowogródek, w I i II Rzeczypospolitej, stolica jednego z większych obszarowo województw, dla nas to przede wszystkim miejsce dzieciństwa i młodości Adama Mickiewicza oraz zachowanych tam po nim pamiątek. Zwiedzimy tu  Muzeum  Adama  Mickiewicza,  kościół farny oraz ruiny zamku książąt litewskich. Następnie przejedziemy do Lidy.   Lida to miasto może niezbyt piękne, ale na pewno interesujące. Epoka komunizmu i obecne lata zostawiły po sobie wiele śladów w postaci koszmarnych blokowisk, siermiężnej architektury urzędów państwowych i pomników w stylu „bohaterom Armii Czerwonej”. Z drugiej strony Lida jest miastem o bogatej, wielowiekowej historii, pełnym osobliwych miejsc i zakątków. W Lidzie skoncentrujemy się na zwiedzaniu (z zewnątrz) Zamku Giedymina.

Po spacerze zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 V Dzień 15.05.2019 Środa

 Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie z hotelu. Dzisiaj trasa wiedzie do Zalesia.  Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Iwie aby rzucić okiem na meczet Tatarów Polskich, a także w pobliskich Holszanach aby zerknąć na ruiny zamku Holszańskich i Sapiechów. I jeszcze Krewo. W Krewie w 1385 roku Jagiełło podpisał akt regulujący relację Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. W rezultacie rok później włączono Litwę do Królestwa Polskiego, jako jej część składową. Niemym świadkiem tej historii są nieco zapomniane ruiny zamku Olgierda w Krewie. I tak dotrzemy do Zalesia. Tu pospacerujemy wokół odnowionego zespołu pałacowo – parkowego Ogińskich. Majątek w Zalesiu należał do rodziny Ogińskich od pierwszej połowy XVIII w., gdy kupił go pradziadek Michała Kleofasa, Marcjan Michał. Słynny kompozytor Michał Kleofas Ogiński zamieszkał w nim wraz z żoną w 1802 r. i spędził tu ponad 20 lat. W Zalesiu powstało wiele jego polonezów i romansów. W tym okresie majątek był także chętnie odwiedzany przez kompozytorów, poetów i malarzy. Następnie przejedziemy do Mołodeczna.

 Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

VI Dzień 16.05.2019 czwartek

 Po śniadaniu przejazd do Mińska. Gdyby Mińsk nie został zniszczony kilka razy w swojej historii, miałby niesamowite zabytki do pokazania i niezwykłą historię do opowiedzenia, bo to jeden z najstarszych grodów Rusi litewskiej między dorzeczem Dniepru i Niemna. Śladów dawnej historii nie jest wiele, choć nie brakuje kościołów, cerkwi czy synagog. W oczy rzuca się jednak przede wszystkim beton i socrealistyczny klasycyzm.  Dziś Mińsk to najważniejsze miasto na terenie całej Białorusi, jego stolica oraz największy z ośrodków gospodarczych oraz kulturalnych. Jest czysty i bardzo dobrze zagospodarowany. Sterowanie centralne sprawia, że nie krzyczą z wszystkich ścian reklamy, nie ma dowolności w architekturze i całość prezentuje się schludnie. Są też udane nowoczesne inwestycje, jak choćby dworzec – metal, szkło i światło – niesamowita instalacja. Mińsk, mimo niemal zrównania go z ziemią podczas II wojny światowej, też ma sporo do zaoferowania. Z zabytków: barokowy Sobór św. Ducha - wcześniej katolicki kościół bernardynów z cudowną ikoną Mińskiej Matki Bożej, pojezuicką katedrę katolicką, XVII-wieczną cerkiew Piotra i Pawła, zrekonstruowany w 2003 roku Stary Ratusz, Czerwony Kościół, Dom Wańkowicza (Walentego, malarza i przyjaciela Mickiewicza ), zaś z nowych budowli Bibliotekę Narodową. Po zwiedzaniu Mińska przejazd do Nieświeża.

 ,, Olbrzymie zamczysko składało się z sal ozdobionych setkami radziwiłłowskich portretów, setkami zbroi i rozwieszonymi pasami słuckimi (...) jedynym oświetleniem były świece. Światła tych świec, niespokojne i nastrojowe, kładły się na kolorach odwiecznych portretów i odbijały się blaskami w zbrojach” - tak Zamek w Nieświeżu opisał w jednej ze swoich książek słynny polski konserwatywny publicysta polityczny Stanisław "Cat" Mackiewicz. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków Nieświeża jest okazały renesansowo-barokowy zespół zamkowo-pałacowy stanowiący dawną rezydencję Radziwiłłów. Rezydencja ta wzniesiona została w drugiej połowie XVI wieku na polecenie wielkiego marszałka litewskiego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie grabiony i niszczony. Z dawnych wspaniałości sztuki europejskiej oraz bogatego wystroju wnętrz, do czasów obecnych zachowało się jedynie kilka pieców i kominków oraz resztki przedwojennego parkietu. Mimo to w 2005 roku zespół zamkowo-pałacowy w Nieświeżu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Nieświeża to m.in. barokowy kościół Bożego Ciała (dawne mauzoleum Radziwiłłów), XVI wieczna wieża ceglana (pozostałość po dawnej bramie miejskiej), XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, barokowa Brama Słucka, kościół benedyktynek pw. św. Eufemii oraz usytuowany przy runku Dom Gdański. Po zwiedzaniu udamy się do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

VII Dzień 17.05.2019  Piątek

 Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie i przejazd do Miru. Tu, w niespełna 2,5 tysięcznym miasteczku  spotkamy zabytki trzech religii. To ceglany gotycki, z lat 1599 – 1606, chociaż później przebudowywany kościół św. Mikołaja w rynku. Vis a vis niego, także zabytkowa cerkiew Świętej Trójcy a w pobliżu cały zespół zabytków pożydowskich, gdyż społeczność ta osiedlała się tu od XVII w. i do Holocaustu stanowiła znaczący odsetek ogółu mieszkańców. Pozostały po niej dwie synagogi no i sporo starych jedno- i dwu- piętrowych domów w rynku oraz jego sąsiedztwie. Ale Mir to przede wszystkim sam zamek Radziwiłłów, najdalej na wschód wysunięta budowla gotycko – renesansowa na terenach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów wpisana w 2000 roku na Listę Dziedzictwa UNESCO i jego historia oraz zaskakujące muzeum zamkowe.  Po zwiedzaniu przejedziemy do Kosowa Poleskiego, gdzie wznosi się neogotycki pałac Pusłowskich . To miejsce ważne dla historii Polski. W swych progach pałac gościł wielkich Polaków m.in. Napoleona Ordę, Henryka Sienkiewicza, Elizę Orzeszkową i Wacława Łastouskiego. Był to jeden z najbogatszych pałaców na terenach dzisiejszej Białorusi, który nazywano „rycerskim marzeniem”. Zaledwie kilkaset metrów dalej znajduje się dworek Kościuszków w Mereczowszczyźnie.

 Na wzgórzu, poszarpanym dołami, zarosłym ubogą koniczyną i chwastem, chwiało się rachityczne drzewko nad chropowatą tablicą obwieszczającą rosyjskim napisem, że w domu stojącym na tym miejscu urodził się „T. Kostiuszko, widnyj politiczieskij diejatiel Polszi…” – czyli „wybitny działacz polityczny Polski”. Była mglista jesień 1988 roku, gdy po raz pierwszy dotarłam do Mereczowszczyzny pod Kosowem Poleskim w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej – miejsca narodzin Naczelnika – pisze Barbara Wachowicz w artykule pt. “Póki miłość wolności w sercach pałać będzie”. W takim dworze przyszedł na świat około 4 lutego roku 1746 Andrzej Tadeusz  Bonawentura Kościuszko, który w rozrosłym drzewie genealogicznym rodu widnieje jakogenerał wojsk amerykańskich, generał wojsk koronnych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej”. W roku 2004 otwarto zrekonstruowany dwór Kościuszków. Krótki spacer. Po spacerze przejedziemy nad jezioro Świteź, które w swoich balladach opiewał  nasz Wieszcz  Adam Mickiewicz.  Urodził się we wsi Zaosie w pobliżu Świtezi, często bywał nad nią i zachwycał się jej pięknem. W pobliżu jeziora znajduje się kamień, na którym wypisano fragment ballady Świteź:

 Ktokolwiek będzisz w nowogródzkiej stronie,

 Do Płużyn ciemnego boru

 Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,

 Byś się przypatrzył jezioru.

                                         A. Mickiewicz

 

 Następnie udamy się do Brześcia na zwiedzanie twierdzy brzeskiej. Pomimo, iż wydarzenia dotyczące II wojny światowej wzbudzają ogromne zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i ogółu społeczeństwa wciąż istnieją zagadnienia, którym poświęcono niewiele uwagi. Jednym z nich jest bohaterska obrona Twierdzy Brześć przez oddziały Wojska Polskiego w 1939 roku.

 Po zwiedzaniu spacer po mieście a następnie zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

VIII Dzień 18.05.2019 sobota

 Śniadanie , wykwaterowanie i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze jeszcze mały skok do  miejscowości Skoki, gdzie Zachował się kompleks pałacowo-parkowy rodu Niemcewiczów.  Pałac zbudowany najprawdopodobniej w latach 70. XVIII wieku. Urodził się w nim i mieszkał w latach 1802–1804 pisarz i publicysta Julian Ursyn Niemcewicz. Zwiedzanie a następnie przejazd w kierunku granicy państwa, odprawa i wyjazd do Żelazowej Woli. To ostatni punkt naszej trasy ,,śladami znamienitych Polaków”. Dom urodzenia Fryderyka Chopina to obecnie muzeum biograficzne oraz zajmujący blisko 7 hektarów park krajobrazowy, położony nad rzeką Utratą. W pięknie zagospodarowanym parku, wokół domu znajdziemy ponad 10 tysięcy gatunków drzew, krzewów i bylin, wśród nich między innymi: japońskie berberysy, topole, sosny amerykańskie, jodły kalifornijskie, cierniste pigwowce pochodzące z Chin i wiele innych. Na terenie parku znajdują się też liczne wizerunki Fryderyka Chopina.

 Zwiedzanie muzeum a następnie wyjazd do Tczewa. W godzinach wieczornych zakończenie imprezy.

 

Termin: 11.05.2019 – 18.05.2019          Koszt:       2150,00 pln                                                   

 Cena zawiera:

 Ø  transport: autokar (klimatyzacja)

 Ø  zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach ***, pokoje 2-os. z łazienkami

 Ø  wyżywienie zgodnie z programem: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje

 Ø  opiekę pilota na całej trasie

 Ø  ubezpieczenia NNW i KL

 Ø  system audio guide

 Ø  koszt wizy grupowej i dokumentacji wizowej na Białoruś

 

Cena nie zawiera:

         >  biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodników lokalnych płatnych obligatoryjnie pilotowi - ok. 70 euro

         >  dopłata do pokoju 1-os. – 420 zł

 
 

Informacje dodatkowe:

Ø  20 dni przed wyjazdem należy złożyć: zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, biometryczne, kolorowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Białorusi, z co najmniej dwiema wolnymi stronami

Ø  program jest ramowy i zastrzegamy prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie

 

Ø  obowiązującą waluta na Białorusi są ruble białoruskie (BYR), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na ruble białoruskie można dokonać również na granicy lub w Grodnie, na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary.

 

Ø  Posiłki w większości są serwowane, przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W przypadku serwowanych posiłków w cenie jest 1 napój. W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.

 

Ø  Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.