Przez Pomorze Zachodnie na Rugię 21.06 - 27.06.2020

Przez  Pomorze Zachodnie na  Rugię                                                      

Region wyjątkowo zróżnicowany krajobrazowo i atrakcyjny turystycznie. Na wybrzeżu obok dzikich, wysłanych drobniutkim piaskiem i kolorowymi muszelkami plaż, ciągną się nadmorskie promenady, nęcące zapachem bryzy, świeżych ryb i omszałych falochronów. W odludnych borach pojezierza poza turkusowymi jeziorkami, można napotkać myśliwskie dworki i urocze pałacyki w otoczeniu wiekowych drzew. Miasta o imponującym rodowodzie z majestatycznymi gotyckimi świątyniami i resztkami średniowiecznych fortyfikacji, sąsiadują z grodziskami, w których zachowały się ślady dawnych Słowian.

                            

                              Termin:  21.06.2020 – 27.06.2020            Koszt: 1980,00         SPRZEDAŻ ZAKOŃCZONA

                                                                      

Dzień 21.06.2020

Godzina 06.00 zbiórka uczestników  i przejazd do Stargardu. Stargard - Klejnot Pomorza jest miastem, gdzie odnajdziemy liczne ślady pomorskiej historii i to w okazałej postaci, mimo kataklizmów, jakie dotknęły ten gród. Strzelisty, szlachetny gotyk kościołów to dowód ludzkiego geniuszu. Zwłaszcza monumentalna, ale i subtelna architektura Kolegiaty Mariackiej. Zachowany w dużych fragmentach system imponujących fortyfikacji świadczy o bogactwie, ale i o przezorności mieszczan tego hanzeatyckiego miasta. Rzeka Ina, stargardzkie planty okalające Stare Miasto, ratusz, kamieniczki - przyciągają urodą i nastrojem. Zniszczenia wojenne zrównały z ziemią niemal całe dawne miasto. Nie ostały się piękne kamienice zawarte w obrębie murów obronnych. Szczęśliwie odbudowano to, co najważniejsze. Dzięki temu panorama Stargardu, ciekawa dla wszystkich, a bliska sercu każdego stargardzianina, nadal przypomina tę sprzed lat. 

Po zwiedzaniu miasta z przewodnikiem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

II Dzień   22.06.2020

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Szczecina.

Szczecin położony pomiędzy Odrą a Bałtykiem  jest miastem o bogatej i wielokulturowej historii związanej z przynależnością miasta do Prus, Niemiec i Polski. W trakcie  spaceru zobaczymy największe atrakcje Szczecina, jednego z najbardziej znanych polskich miast portowych. Przewodnik pomoże nam odkryć piękno miasta, zbudowanego na wzór Paryża, a także poznać jego mniej znane zakątki.

Zwiedzanie rozpoczniemy przechadzką wśród XVIII-wiecznych zabudowań ulicy Staromłyńskiej, która prowadzi do Muzeum Narodowego. Stamtąd udamy się  na Plac Orła Białego, gdzie znajduje się Pałac pod Globusem. Następnie będziemy delektować się ciszą gotyckiej katedry św. Jakuba a potem ulica Farna, gdzie stał budynek, w którym urodziła się caryca Katarzyna II. Kolejnym przystankiem jest Plac Solidarności - miejsce starć w trakcie strajków i demonstracji robotniczych w 1970 r. Znajduje się tu również kościół św. Piotra i Pawła. Trasa wycieczki wiedzie dalej na Wały Chrobrego - reprezentacyjne tarasy widokowe, gdzie znajduje się Muzeum Narodowe i Akademia Morska. Jednym z najważniejszych obiektów w Szczecinie jest Zamek Książąt Pomorskich, odbudowany po 1945 roku w renesansowym stylu. Po obejrzeniu tej niezwykłej budowli udamy się na niewielkie, lecz ciekawe Stare Miasto.

Po dniu pełnym wrażeń udamy się do Świnoujścia. Być może trudno w to uwierzyć, ale Świnoujście jest jedynym w naszym kraju miastem, które jest usytuowane na blisko czterdziestu wyspach. Największe z nich to wyspa Uznam, Wolin oraz Karsibór. Jednym z najbardziej turystycznych miejsc w całym Świnoujściu jest z całą pewnością nadmorska promenada, będąca przedwojennym bulwarem. Wzdłuż promenady ciągną się knajpki, bary oraz liczne punkty gastronomiczne, nie brakuje też kawiarni oraz ogródków piwnych. Jest także ciekawie się prezentująca pod względem architektonicznym muszla koncertowa. 

Zakwaterowanie w hotelu,  obiadokolacja, nocleg

III Dzień 23.06.2020

Dzisiaj po śniadaniu, spotkanie z przewodnikiem i wyjazd do Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Po zwiedzaniu powrót do centrum Międzyzdrojów, którego największą atrakcją jest niewątpliwie szeroka piaszczysta plaża z pasmem piaszczystych wydm i niezapomnianym widokiem na okolicę. Czas wolny na spacer po słynnej promenadzie gwiazd a następnie powrót do Świnoujścia.

Z północnej strony Świnoujście jest oblane wodami Morza Bałtyckiego, natomiast od południa granicę miasta wyznacza rzeka Świna oraz Zalew Szczeciński. Cały region posiada bardzo charakterystyczny mikroklimat, dzięki któremu można tu leczyć najróżniejsze schorzenia. Na terenie uzdrowiska Świnoujście znajdują się ponadto lecznicze surowce, między innymi złoża wód solankowych, jodkowych oraz złoża borowinowe. Archeologowie twierdzą, że pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Świnoujścia pochodzą sprzed trzech tysięcy lat przed naszą erą. Znanym kurortem turystyczno – wypoczynkowym miasto stało się na początku XIX wieku, a niedługo później, po odkryciu wyżej wspomnianych leczniczych złóż wody, Świnoujście zyskało również status miejscowości uzdrowiskowej, dzisiaj jednej z najbardziej znanych na terenie całego Pomorza. Miasto posiada wiele zabytkowych budowli oraz specyficzną zabudowę, która wynika w głównej mierze z jego nadmorskiego charakteru. Na uwagę zasługuje układ urbanistyczny śródmieścia, który został wybudowany w XVIII wieku.

Po spacerze czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

IV Dzień  24.06.2020

Po wczesnym  śniadaniu i przejazd do Niemiec. Dzisiaj wyspa Rugia ale w drodze panoramiczny przejazd przez kilka turystycznych miejscowości na Uznamie, gdzie już od początków XIX wieku mieszkańcy Niemiec, a szczególnie stolicy spędzali wakacje. Niegdyś te nadmorskie kurorty stanowily odbicie hierarchii społecznej . Heringsdorf przyciągał innych wczasowiczów niż Banzin czy Zinnowitz. Niektóre przyjmowały przedstawicieli świata arystokracji i finansjery inne oficerów i urzędników. We wszystkich miejscowościach można podziwiać malownicze plaże i typową architekturę a także piękne wille z okazałymi fasadami, wykuszami ,wieżyczkami, wielkimi oranżeriami i ozdobnymi balkonami. Dalej Rugia -  największa niemiecka wyspa -  znana  przede wszystkim z wysokich wapiennych klifów, przyrodnicza perełka, w której zakochał się malarz Caspar David Friedrich już ponad 200 lat temu i która została  uwieczniona na jego  obrazach. Obecnie przez Rugendamm- most kolejowo-drogowy, ciągnie  nieprzerwany sznur samochodów a klify Stubbenkammer i pobliski Park Narodowy Jasmund  przeżywają ogromne oblężenie ze strony turystów. Rugia o powierzchni ok. 1000 km2 odznacza się niepowtarzalnym krajobrazem, który tworzy morze, mniejsze i większe zatoki, półwyspy, szerokie plaże i wysokie klify. Zwiedzanie rozpoczniemy od Parku Narodowego Jasmund najmniejszego  niemieckego  parku narodowego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Do największych atrakcji tego parku na północnym wschodzie Niemiec należą obok  kredowego wybrzeża również ponad 700-letnie Stare Lasy Bukowe Niemiec na płaskowyżu Stubnitz, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO . W multimedialnym muzeum  obejrzymy film poświęcony  bukowym lasom i pokładom kredy oraz zwiedzimy wystawę wyjaśniającą zachodzące tu procesy ekologiczne i geologiczne.. Następnie spacer na punkt widokowy słynnego Tronu Królewskiego (Königsstuhl) czyli największej i najsłynniejszej z kredowych skał.  Po zwiedzaniu przejedziemy do Sassnitz, miasta położonego  na półwyspie Jasmund, które  jest największym miastem Rugii. Czas wolny na spacer po urokliwym miasteczku, następnie przejazd przez miejscowość Prora aby panoramicznie zerknąć na  gigantyczny nadmorski kompleks wypoczynkowy, wybudowany w okresie III Rzeszy (1936-39). Kolos z Rugii” reprezentuje typową dla III Rzeszy architekturę totalitarną. Jest to ciąg pięciu identycznych 5-pięciopiętrowych bloków, z których każdy ma długość 500 m (planowano budowę 8 bloków, które miały pomieścić jednocześnie ok. 20 000 osób). Od kilku lat trwają prace nad wskrzeszeniem kolosa z Rugii i przekształceniem go w nowoczesny ośrodek turystyczny.

Następnie powrót do Świnoujścia, obiadokolacja, nocleg.

V Dzień 25.06.2020

Śniadanie a tuż po nim, wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Kamienia Pomorskiego, miasta pięknie położonego nad Zalewem Kamieńskim. Początki tego grodu sięgają IX wieku a w XII wieku przeniesiono tu siedzibę biskupstwa z Wolina, toteż zyskało na świetności. Z przewodnikiem zwiedzimy najwspanialszy zabytek miasta, ogromną romańsko-gotycką świątynię. W centrum zaś wyróżnia się ceglany ratusz z fragmentami murów z XIII wieku.

Po zwiedzaniu przejazd do Trzęsacza, gdzie znajdują się słynne ruiny kościoła z przełomu XIV i XV wieku, który wzniesiony na środku wsi, powoli ,,zbliżał się ''do malowniczego wysokiego klifu, aż w  1901 roku zsunął się na plażę. Zwiedzimy też kościół parafialny p.w. św. Trójcy, ryglowy wzniesiony w 1681 roku. Następnie  przejedziemy do  Trzebiatowa, jednego z piękniejszych miast w okolicy,  dlatego, że niezwykle dba się tu o zabytki. Pospacerujemy po starówce gdzie zobaczymy potężną gotycką Katedrę i mury obronne ze słynną Basztą Kaszana. W godzinach popołudniowych udamy się do Kołobrzegu.

Spacer po mieście z miejscowym przewodnikiem, który przybliży nam historię i rozkwit tego starego hanzeatyckiego grodu. Wczesnośredniowieczna lokalizacja grodu nie miała nic wspólnego z dzisiejszymi granicami miasta. Stary Kołobrzeg znajdował się wyżej rzeki Parsęty, na prawobrzeżnym wzgórzu, około czterech kilometrów od linii Bałtyku. Otoczony wodami rzeki i rozległego bagniska oraz wałem drewniano - ziemnym, dostatecznie chronił mieszkańców. Miejscowa ludność słowiańska zajmowała się łowieniem ryb i rzemiosłem, ale najbardziej znaczącym zajęciem było warzenie soli, czyli jej produkowanie.  Obecnie główna funkcja miasta turystyczno - uzdrowiskowa uwarunkowana jest doskonałym położeniem u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie lasów, złóż borowiny, ekosystemu bagienno - wodnego, który zapewnia schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt i roślin.

VI Dzień 26.06.2020

Po śniadaniu czas wolny na plażowanie a wieczorem obiadokolacja.

Natomiast  dla chętnych całodniowa fakultatywna wycieczka na Bornholm.

VII Dzień 27.06.2020

Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w kierunku Tczewa. Po drodze Słupsk -  miasto które  jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i turystycznym na Pomorzu Środkowym. Położony jest w regionie o wyjątkowych walorach krajoznawczych i czystym środowisku przyrodniczym. Słupsk posiada ciekawą ofertę turystyczną prezentującą bogatą historię miasta i regionu, ukazującą również wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych Pomorza. Atutem miasta są przede wszystkim jego zabytki. Wizytówką miasta jest ratusz słupski, siedziba władz miejskich od daty powstania w 1901 roku. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt na Pomorzu, w którym zobaczyć można ozdobne witraże oraz malowidła przedstawiające historię miasta. Z udostępnionej dla turystów  wieży ratuszowej podziwiać można wspaniałą panoramę miasta, na którą zaprasza Słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia. Uwagę turystów przyciągają również gotyckie kościoły, średniowieczne mury obronne z bramami miejskimi i basztą czarownic oraz Zamek Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego. Oprócz wystaw etnograficznych i regionalnych w muzeum można obejrzeć największa na świecie wystawę prac S. I. Witkiewicza - Witkacego. Największej na świecie kolekcji prac Witkacego próżno szukać na południu Polski, w miejscach, gdzie żył, gdzie rysował, malował i pisał. Dzięki półwiecznemu, konsekwentnemu gromadzeniu dzieł artysty i pamiątek po nim, Mekką miłośników twórczości Witkacego jest Słupsk. Muzeum Pomorza Środkowego, mieszczące się w pięknym słupskim zamku, posiada ponad ćwierć tysiąca dzieł Witkiewicza. Nigdzie indziej nie można zobaczyć obrazów, rysunków, a zwłaszcza licznych portretów, reprezentujących wszystkie okresy twórczości i wszystkie charakterystyczne dla Witkacego techniki i style. Po zwiedzaniu kontynuujemy przejazd do Tczewa. W godzinach wieczornych zakończenie imprezy.

 

Koszt imprezy obejmuje:

Ø  Transport autokarem                                                                                                                                                                  

Ø  6 noclegów  w hotelach***, ****

Ø  Wyżywienie wg. programu

Ø  Opiekę pilota i przewodnika w wybranych miejscach

Ø  System audio guide

Ø  Ubezpieczenie  KL i NNW

Ø  TFG Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena nie obejmuje:

Ø  Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 100 pln oraz ok. 20 Euro

Ø  Fakultatywnej wycieczki na Bornholm

Ø  Napojów do obiadokolacji

 

           Program imprezy jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianom

 

 POBIERZ PROGRAM