Przez Łódź do Gór Świętokrzyskich

      Przez Łódź do Gór Świętokrzyskich

 

 „I mnie miłe Gór Świętokrzyskich knieje, na których wiecznie list się zielenieje,
A z miedzy inszych wyżyna pięknym brakiem, zbawiennym Pańskim uczczona jest znakiem

 pisał – w XVII wieku poeta opiewający Góry Świętokrzyskie Wespazjan Kochowski Ziemia Świętokrzyska szczyci się wieloma pamiątkami po zamierzchłej nawet przeszłości. Barokowe świątynie kryją romańskie fundamenty, na pagórkach wznoszą się stare klasztory, wiele tu grodzisk, a gdzieniegdzie błyszczą perły renesansowej architektury. Teren jest pofałdowany, często przeorany wąskimi i głębokimi bruzdami zacienionych wąwozów lessowych. Latem zaś pokryty płaszczem falującego zboża urozmaiconego sylwetkami wierzb na miedzach i drogach.

Termin: 17.06.2018- 23.06.2018     Koszt: 1690,00 pln

Dzień  I

Godz. 07.00  zbiórka uczestników na parkingu TCSi R, krótka odprawa i przejazd do Oblęgorka. ,,Oblęgorek oczarował mnie zupełnie...” pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa. Zwiedzanie z przewodnikiem a następnie przejazd do Kielc. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień II

Po śniadaniu  zabierzemy Was do świętokrzyskiego Bodzentyna. Kiedyś świetnie prosperująca miejscowość wymieniana była jednym tchem z Krakowem i Sandomierzem. Dziś z dawnej świetności pozostały jedynie ruiny średniowiecznego zamczyska i potężna kolegiata. Po krótkim zwiedzaniu przejedziemy do św. Katarzyny, która leży u stóp Łysicy. Kiedyś osiedlił się tu pustelnik, potem powstał erem bernardynów i kościół zbudowany w XV wieku. Na początku XX wieku osiedliły się tam siostry bernardynki. Spacer a następnie zwiedzanie muzeum minerałów i skamieniałości .Jest to prywatny zbiór, powstały dzięki kolekcjonerskiej pasji właścicieli. Można tu zobaczyć największy kryształ górski w Polsce, minerały ze wszystkich części świata, amonity, trylobity, ważący 100 kilogramów kryształ kwarcu i inne ślady życia sprzed milionów lat. Tuż po zwiedzaniu przejazd do Łysej Góry. To tu znajduje się drugi co do wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich - Łysa Góra zwana również Świętym Krzyżem (spacer a dla chętnych wjazd kolejką). Zwiedzimy tu klasztor benedyktynów wraz z kryptami gdzie znajduje się m.in zmumifikowane ciało Jeremiego Wiśniowieckiego. Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień III

Śniadanie. Następnie udamy się do Chęcin. Położone u stóp malowniczego wzniesienia były w dobie renesansu siedzibą starostwa i ośrodkiem górniczym. W Chęcinach zachowały się zabytkowe domy mieszczańskie na czele ze słynną ,,Niemczówką” ale najbardziej znany, usytuowany na stromym, wysokim i skalistym  wzgórzu jest Zamek  królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Zwiedzimy ruiny dawnego zamku a następnie udamy się do położonej na stoku Czerwonej Góry Jaskini Raj. Jaskinia jest jedną z ciekawszych a na pewno jedną z najbardziej znanych jaskiń w Polsce. Po zwiedzaniu powrócimy do Kielc. Na początek Pałac Biskupów Krakowskich, jednej z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów w Polsce. Znajdują się tu oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego. W samym śródmieściu Kielc, w jego punkcie najwyższym, to jest na tzw. Wzgórzu Zamkowym, znajduje się wielowiekowa świątynia, której historia i artystyczny kunszt w pełni zasługują na uwagę. To Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP. Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień IV

Po śniadaniu Opatów, W przeszłości Opatów był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym. Zwiedzimy - Kolegiatę Św. Marcina, - romańską budowlę z XII wieku, z bogatym wystrojem oraz Bramę Warszawską  z XVI wieku, jedyną zachowaną bramę miejską w Opatowie. Dalej udamy się w kierunku miejscowości Ujazd do zamku Krzyżtopór. Malownicze ruiny ogromnego pałacu pochodzące z XVII wieku, to niedokończone dzieło rodu Ossolińskich. Zwiedzanie a następnie powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

Dzień V

Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Łodzi. Spacer po "Nowym Centrum Łodzi". Jest to wydzielony rejon który obejmuje ulice, skwery i place poświęcone fabrykantom, ludziom filmu i awangardy artystycznej oraz łódzkim włókniarkom. W obrębie Centrum znajduje się nowy dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, największa infrastrukturalna inwestycja miejska realizowana w latach 2011-2016 oraz tzw. EC 1 czyli Centrum Nauki i Techniki, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Planetarium. Zwiedzanie cerkwi Aleksandra Newskiego, cerkwi wzniesionej w końcu XIX wieku przez prawosławnych fabrykantów łódzkich. Dalej wizyta w skansenie miejskiej zabudowy drewnianej, w którym eksponuje się stuletnie domki łódzkich rzemieślników z zaaranżowanym mieszkaniem robotnika, majstra oraz izbą rzemieślniczą. Zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa, w którym przedstawia się proces produkcyjny wyrobów włókienniczych - od surowca, poprzez różne techniki i technologie produkcji aż do finalnych efektów produkcji. Przejazd do Rezydencji Księży Młyn i spacer po XIX wiecznym osiedlu robotniczym, następnie przejście do Parku Źródliska, na którego tyłach, w dawnym Pałacu Kohna, mieści się dzisiaj Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Teatralna. Wejście na "schody sławy" z tabliczkami poświęconymi wybitnym absolwentom Szkoły. Przejazd na ulicę Piotrkowską i spacer od Fortepianu Rubinsteina do Ławeczki Tuwima, Następnie Plac Wolności z ratuszem z I połowy XIX wieku  tzw. pasaż Róży, czyli  nietypowe artystyczne podwórko.

Przejazd  do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Po kolacji dla chętnych wyjście na spektakl muzyczny do Filharmonii lub Teatru Wielkiego.

Dzień VI

Śniadanie a tuż po nim zaprosimy Was do Walewic na zwiedzanie pałacu Marii Walewskiej. Obiekt ten, wzniesiony w roku 1783 przez szambelana Anastazego Walewskiego, wyróżnia się imponującym kolumnowym frontonem. We wnętrzu podziwiać można pokój, w którym zamieszkiwał Napoleon Bonaparte. Na zakończenie pobytu w Walewicach spacer po parku, którego ozdobą są liczne barokowe i klasycystyczne rzeźby. Następnie przejedziemy do Uniejowa, miasta położonego nad Wartą, popularnego uzdrowiska, zawdzięczającego swoją sławę eksploatowanym tutaj źródłom termalnym. Spacer po miasteczku, w programie pobytu: renesansowy zamek powstały z inicjatywy arcybiskupa Jarosława Skotnickiego (w dawnej rezydencji biskupów mieści się obecnie hotel i restauracja) i park zamkowy, założony w XIX wieku. Następnie wejście na tereny rekreacyjne i kąpiel w uniejowskich termach (koniecznie trzeba zabrać stroje kąpielowe!).

Dzień VII

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na zabytkowy cmentarz żydowski, na którym zachowały się stare oryginalne macewy i grobowce łódzkich fabrykantów. Wizyta w monumentalnym, neobarokowym pałacu Izraela Poznańskiego, zbudowanym według projektu Hilarego Majewskiego - na fasadzie budowli znajdują się rzeźby przedstawiające alegorie różnych zawodów, a wewnątrz Muzeum Historii Miasta Łodzi z zachowanymi pamiątkami po najsłynniejszych mieszkańcach. W innej części posiadłości Poznańskiego zlokalizowano centrum handlowo-kulturalne Manufaktura. Czas wolny w Manufakturze, w której działają galerie handlowe, restauracje, kina, sale koncertowe. We wczesnych godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną do Tczewa. W godzinach wieczornych zakończenie wycieczki.

Cena zawiera:

  • Przejazd autokarem wyposażonym w caffe bar, toaletę i video
  • 4 noclegi w hotelu Qubus **** w Kielcach w pokojach 2,3 osobowych z łazienkami  
  • 2 noclegi w hotelu Holiday Inn **** w Łodzi
  • Wyżywienie wg. programu
  • Usługa koncesjonowanego przewodnika w wybranych obiektach
  • Opieka pilota
  • System audio guide

 Cena nie obejmuje:

  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok 200,00pln
  • Napojów do obiadokolacji
  • Biletów do teatru ( Fakultatywnie)

 

     Program imprezy jest ramowy i zastrzegamy prawo zmiany kolejności zwiedzania

 

POBIERZ PROGRAM