Przeżyjmy to jeszcze raz Wzdłuż Mozeli i Renu
Termin 11.08.2022 – 18.08.2022
Koszt: 3750,00 zł
I Dzień 11.08.2022
Godzina 14.00 spotkanie uczestników na parkingu przy PKS Tczew, krótka odprawa i wyjazd na nocleg w Słubicach. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
II Dzień 12.08.2022
Śniadanie a tuż po nim wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Spreewaldu. Wśród widokowo pięknych dorzeczy jezior i kanałów wyrosłe lasy i puszcze tworzą niepowtarzalny zakątek zwany „Las nad Sprewą’. W tej śródlądowej delcie rozgałęzia się w sumie około 1000 km pojedynczych rzek, kanałów, obiektów wodnych–typowych dróg transportu wodnego. W półcieniu olch porastających brzegi strumieni popłyniemy wzdłuż łąk, stogów siana, rozległych pól warzywnych i uroczych leśnych gospód. Przerwa na degustację ,,spreewaldzkiego ogórka” a następnie powrót do autokaru.
Dalej udamy się do hotelu w okolicy Koblencji. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Nocleg.
III Dzień 13.08.2020
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Koblencji, miasta gdzie w 1216 roku Krzyżacy założyli swoją pierwszą siedzibę. Zatrzymamy się na cyplu, Deutsches Eck – tu przywitamy się
z Mozelą i Renem. Po krótkim spacerze udamy się do miejscowości Glees, w której znajdziemy opactwo Maria Laach, okazały klasztor benedyktyński, perłę architektury romańskiej w zachodnich Niemczech. Położone na zachodnim brzegu niewielkiego jeziora Laacher See, w pewnej odległości od wielkich miast, tajemnicze opactwo Maria Laach kusi turystów swą wyjątkowością, aurą tajemniczości i przepięknym położeniem. Po zwiedzaniu przejazd do Wierschem i kolejna perełka o której - cytuję, tak pisze przygodny turysta:
,,niczym zagubiony wędrowiec podążasz wcale niewolnym krokiem przed siebie. Kręta droga wiodąca nad urwiskiem gęstego lasu zdaje się wszak nie mieć końca. Wydeptane podłoże przez setki, ba tysiące takich wędrowców jak Ty trzyma nas w przekonaniu, że najlepsze wciąż przed nami. I faktycznie, kiedy powoli zaczynasz myśleć, że to piękny sen okraszony delikatnym szumem rzeki i beztroskim śpiewem ptaków, jawi się przed Tobą: bez przygotowania, bez ostrzeżenia, bezwstydnie! Pręży się na szczycie wzgórza, osnutego falami soczysto zielonych lasów, on, Zamek Eltz”.
Po zwiedzaniu wyjedziemy w stronę Mozeli. Rzeka bierze swój początek we Francji, płynąc przez Luksemburg i Niemcy, kończy swój 545-cio kilometrowy nurt, wpływając do Renu. Mozelę, w kontraście do Renu, który przyjmuje się jako silny, jakoby męski nurt, odbieramy jako delikatną, subtelną raczej dziewczęcą rzekę. Płynie w głębokiej dolinie tworząc liczne urokliwe meandry. Pełna zakrętów, zakoli, głęboko wcina się w Reńskie Góry Łupkowe i stanowi niezapomniany urok. Okoliczne zamki oprócz uroku pełnią już niewielką rolę, ale winnice uprawiane tu już od czasów rzymskich są bogactwem i tradycją.
Dzisiaj Cochem. Tutaj zatrzymamy się na 2 dni. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
IV Dzień 14.08.2020
Dzisiaj po wczesnym śniadaniu wyruszymy do Trewiru, miasta uchodzącego za najstarsze na ziemiach niemieckich. Już w I w p.n.e. Rzymianie założyli tu osadę o nazwie Augusta Trevororum. Miasto wkrótce stało się jednym z ważniejszych centrów administracyjnych Cesarstwa Rzymskiego. Zabytki rzymskie (Porta Nigra, most rzymski, termy cesarskie, amfiteatr rzymski, Barbarathermen, bazylika Konstantyna), katedra św. Piotra i kościół Mariacki w Trewirze to obiekty uznane za arcydzieła architektury i wpisane w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Natomiast Symbol Trewiru – Porta Nigra, czyli dawną bramę rzymskiej twierdzy uznaje się za najlepiej zachowaną i najwspanialszą budowlę antyczną na północ od Alp. Po zwiedzaniu przejedziemy do miejscowości, położonej w samym centrum winiarskiego regionu, Bernkastel –Kues. Zobaczymy tam wiele domów z tzw. pruskiego muru, misternie kute ogrodzenie fontanny na rynku a także wiatrowskazy górujące na szczytach domów. Po spacerze udamy się na degustację moselskich win do tzw. Vinotheque - muzeum wina. Tutaj w piwnicach przechowuje się ok. 65 mln litrów wina pochodzącego od miejscowych producentów. Następnie, dalej wzdłuż rzeki Mozeli, mijając maleńkie niezmiernie urokliwe wioski leżące u jej brzegów dotrzemy do Beilstejn. Beilstein trudno nazwać miasteczkiem, to raczej maleńka osada gęsto zabudowana kamiennymi domkami, przypominająca scenerię z baśni Braci Grimm. Jest w nim coś uroczego, co urzeka nas od pierwszych minut. Być może sprawia to położenie tuż nad Mozelą, do tego otoczone winnicami na pobliskich wzgórzach. Jest malutkie i choć zatłoczone, warto je zwiedzić, by w magiczny sposób zatrzymać na chwilę czas, zasiadając w jednej z winiarni lub kawiarenek.
W godzinach wieczornych powrócimy do Cochem na obiadokolację i nocleg.
V Dzień 15.08.2020
Śniadanie a tuż po nim wyruszymy na zwiedzanie miasteczka i górującego nad miastem majestatycznego Zamku Cesarskiego Reichsburg. Romantyczna bryła twierdzy położonej pośród bezkresnych winnic nad Mozelą zapiera dech w piersiach. Zamek Cochem, choć jego formuła uległa wielu przemianom, niezmiennie od XI wieku góruje nad miastem, dopełniając w swym kunszcie baśniową dolinę. U jego podnóża znajduje się malownicze Stare Miasto, w którym napotkać możemy kilka malowniczych średniowiecznych placów otoczonych pieczołowicie odrestaurowanymi kamienicami oraz rynek z barokowym ratuszem i fontanną św. Marcina. W mieście obejrzeć można także kościół św. Marcina, dawny klasztor kapucynów, a także fragmenty średniowiecznych murów obronnych z zabytkowymi bramami miejskimi. Następnie powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd do malowniczo położonego i równie malowniczego miasteczka Braubach nad Renem. Rzeka Ren o długości 1320 km jest po Wołdze i Dunaju trzecią najdłuższą rzeką Europy. Dzisiaj po uregulowanych wodach Renu pływają statki białej floty, a podróżni podziwiać mogą przepiękną panoramę wybrzeży, urwiste skały i tarasowe winnice, lśniące bielą miasta i ruiny niegdysiejszych warowni. I tu właśnie znajdziemy usytuowany w pobliżu miasteczka na malowniczym wysokim, stromym wzgórzu okazały zamek Marksburg. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Zamek Marksburg, w przeszłości siedziba możnych niemieckich rodów m.in. Eppstein, Katzenelenbogen i Nassau. Zamek jest wyjątkowy bowiem nie tylko przetrwał upływ czasu czy wojenne zawieruchy, prawie nietknięty i nigdy niezdobyty, jest też jedynym “oryginalnie” średniowiecznym zamkiem na nadreńskim szlaku, który nie był odbudowywanym lub przebudowanym na fali XIX-wiecznego romantyzmu. W 2002 roku zamek Marksburg wraz z doliną Środkowego Renu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
Po zwiedzaniu wyjedziemy dalej wzdłuż Renu. Po drodze Lorelay, sławne urwisko skalne, gdzie wedle legendy siadywała jasnowłosa czarodziejka i czesała swe bujne loki, wabiąc śpiewem żeglarzy, którzy dążąc do pięknej Lorelay, rozbijali się o skały. Ten odcinek „przełomu Renu” jest bez wątpienia najpiękniejszy. Brzegi pokrywają liczne miasteczka z przepiękną zabudową i niezliczonymi zamkami. Dalej czeka nas Rudesheim - domy z pruskiego muru, sklepiki z pamiątkami i tarasowe winnice na lesistych pagórkach opodal miasta. Uprawa winorośli ma na tych terenach tradycję sięgającą tysiąca lat. Świeży, lekki riesling o złotej barwie to najlepsza tutejsza marka. W dobrych restauracjach, winiarniach i gospodach z ogródkami piwnymi można także skosztować potraw regionalnej kuchni. Najwięcej tego typu lokali jest na Drosselgasse – wąziutkiej, długiej ledwie na 144 metry, ale co roku odwiedzanej przez tłumy turystów z całego świata uliczce. Drosselgasse przeciska się pomiędzy zabytkowymi kamieniczkami, na parterach których rozparły się winiarnie i sklepy z pamiątkami. Tu w jednej z licznych winiarni posmakujemy to rislinga, to może słynnej Rudesheimer caffe opartej na produkowanym tu koniaku Asbach.
W Rudesheim zatrzymamy się na 3 noce. Obiadokolacja i nocleg.
VI Dzień 16.08.2020
Po wczesnym śniadaniu wyjeżdżamy na zwiedzanie Cesarskiej Katedry nad Renem w Mainz (Moguncja). Na zachodnim brzegu Renu rozłożyła się czcigodna Moguncja założona w 38 roku p.n.e, która, należała niegdyś do cesarskich miast katedralnych i wyróżnia się wspaniałą, zabytkową architekturą. Niewątpliwie najpiękniejszym zabytkiem jest górująca nad miastem potężna romańska katedra z 975 roku o sześciu wieżach z piaskowca. W pobliżu katedry stoi XIV-wieczny Stephanskirche, w którym zobaczymy wspaniałe witraże stworzone przez Marca Chagalla. Najsłynniejszym zaś synem miasta jest Jan Gutenberg, twórca metody wykorzystania ruchomych czcionek i prasy drukarskiej.
Po zwiedzaniu dalsza wędrówka wzdłuż Renu. Jadąc wzdłuż rzeki w stronę Koblencji dotrzemy do Eltville, które przez 150 lat pełniło funkcję siedziby elektorów Moguncji. Krótki spacer po mieście aby zobaczyć Zamek elektorski a także kilka urokliwych kamieniczek z XVI i XVII wieku, dawnych rezydencji ziemiańskich. Następnie Eberbach - Klasztor Eberbach, którego początki datowane są na XI wiek, do dziś zaskakuje rozmachem i wielkością. Jest to jedno z niewielu opactw w Niemczech, którego piękne, romańskie budynki zachowały się do naszych czasów. Klasztor został założony w roku 1116 przez augustianów a po 20 latach przejęli cystersi którzy mieszkali w nim aż do 1803 roku. W latach późniejszych budynki pocysterskiego klasztoru wykorzystywane były jako więzienie czy wojskowy szpital. W 1998 roku klasztor Eberbach przekształcony został w muzeum. Jednym z wydarzeń mających wpływ na popularność obiektu wśród turystów z całego świata, było nakręcenie filmu według słynnej powieści Umberta Eco. To właśnie w Eberbach roku 1986 kręcono zdjęcia do filmu "Imię Róży" z Seanem Connerym. Dawne opactwo cysterskie i jeden z najlepiej zachowanych obiektów klasztornych na terenie Niemiec jak i całej Europy. Wspaniały zespół klasztorny z pięknie pokazaną historią technologii produkcji wina. Wielki refektarz z prasami śrubowymi uzmysławia ogrom i wysiłek. Zawartość poklasztornych piwnic z dojrzewającymi winami warta kilka milionów euro. Dla koneserów wyjątkowym przeżyciem są tradycyjne aukcje wina prowadzone w klasztornych piwnicach, w otoczeniu rzędów beczek z winami. W klasztorze organizowane są festiwale muzyczne i koncerty, przyciągające melomanów z niemal całego świata.
Po zwiedzaniu powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
VII Dzień 17.08.2020
Dzisiaj po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie miasteczka. Winnice na stromych wzgórzach wokół miasteczka, ciągnące się aż po horyzont, nadają mu sielski charakter. Wysoko nad miastem wznosi się wzgórze Niederwald z pomnikiem przedstawiającym triumfującą postać Germanii. Na wzgórze można wjechać kolejką linową podziwiając po drodze morze dachów starówki i lśniące w słońcu wody Renu. Po spacerze udamy się na druga stronę Renu, gdzie czeka na nas kolejna perełka, jeden z ciekawszych zabytków, usytuowany nad brzegiem rzeki na wysokiej skale, okazały średniowieczny Zamek Soneck . Jego początki sięgają XI wieku, kiedy wzniesiono tu pierwszą warownię. Twierdza ta stanowiła część większego systemu umocnień opactwa benedyktynów. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie najeżdżany i niszczony. Podczas jednego z takich ataków jaki miał miejsce w 1282 roku twierdza została doszczętnie zniszczona przez wojska Rudolfa I Habsburga (1218-1291). Po każdym z takich najazdów zamek zawsze sukcesywnie odbudowywano i powiększano. Ostatnia większa rekonstrukcja warowni miała miejsce w XIX wieku i przeprowadzona została na polecenie ówczesnego króla Prus - Fryderyka Wilhelma IV (1795-1861). Dziś w pełni odrestaurowany zamek stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych okolicy. Dla gości udostępnione są bogato wyposażone wnętrza. Z murów twierdzy zaś, rozpościera się przepiękna panorama wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Środkowej Doliny Renu. W drodze powrotnej zatrzymamy się w niewielkim miasteczku Bacharach znanym również jako Bacharach am Rhein, wpisanym w 2002 roku na Listę Dziedzictwa UNESCO. Na szczęście Bacharach zachowało swój średniowieczny urok do dzisiaj. Jest tutaj wiele pięknych domów z muru pruskiego, wąskich uliczek i malowniczych zakątków. By chłonąc klimat tego miejsca powoli pospacerujemy po niezwykle malowniczych, ale i ukwieconych średniowiecznych uliczkach i zachwycimy się architekturą niemal każdego domu. Po zwiedzaniu udamy się na statek i popłyniemy Renem do naszego hotelu. Czas wolny a następnie obiadokolacja i nocleg.
Stary, niemiecki krajobraz kulturowy nad Renem nie stracił na przestrzeni wieków swojego czaru. Jest częścią narodowego skarbu kultury i przez to częścią naszego różnorodnego europejskiego dziedzictwa.
VIII Dzień 18.08.2022
Dzisiaj po śniadaniu pożegnamy gościnną niemiecką ziemię i pełni wrażeń powrócimy do kraju.
W godzinach późno wieczornych przyjazd do Tczewa i zakończenie imprezy.
Cena obejmuje:
ü Przejazd komfortowym autokarem
ü Zakwaterowanie w hotelach ***
ü Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje zgodnie z programem,
ü Opiekę pilota,
ü Ubezpieczenie NW,
ü System audio guide
ü Składka na TFG
Cena nie obejmuje:
ü Biletów na rejsy i wstępu do zwiedzanych obiektów i degustacji wina, kosztów lokalnych przewodników –
- ok. 150 €
ü Podatku turystycznego płatnego w hotelach
ü Napoi do obiadokolacji
ü Innych wydatków własnych
Ze względu na COVID-19 niektóre obiekty do zwiedzania mogą działać w ograniczonym czasie
i/lub mogą być wyłączone z oferowania.
Program imprezy jest ramowy, zastrzegamy sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania z zachowaniem
zawartych w programie obiektów.
POBIERZ PROGRAM