Pałace sułtanatu Omanu • Maskat - Meczet Sułtana Qaboosa• zamki w Bahli i Jabreen • Dubaj - najdroższe budowle świata • Abu Zabi – imponujący Meczet Szejka Zayeda i pałac prezydencki Qasr Al. Wattan • pomarańczowe pustynie i luksusowe oazy • orientalne souki • opcjonalnie tydzień wypoczynku w Emiratach Arabskich
Wylot z Warszawy
31.01.2024 - 07.02.2024
Program:
Dzień 1
Wylot z Polski. Zbiórka na lotnisku, stanowisko odpraw Rainbow. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Przelot do Emiratów Arabskich. Po przylocie odprawa celno-paszportowa i transfer do hotelu w Dubaju lub okolicy. Zakwaterowanie, nocleg. W tym dniu nie ma opcjonalnej obiadokolacji.
Dzień 2
Po śniadaniu skierujemy się ku starym częściom miasta, gdzie przespacerujemy się po pieczołowicie odrestaurowanej dzielnicy Al Fahidi. Wąskimi uliczkami dojdziemy do Muzeum Kawy (możliwość spróbowania parzonej lokalnym sposobem kawy arabskiej), fragmentów murów miejskich oraz odwiedzimy jeden z tradycyjnych domów. Przejdziemy także wzdłuż dubajskiej zatoki do przystani łódek abra, którymi przeprawimy się na przeciwległy brzeg, oglądając miasto od strony wody. Tym samym znajdziemy się na słynnych dubajskich targach ze złotem i przyprawami. Następnie przejazd do finansowej dzielnicy Dubaju. Odwiedzimy w niej największe centrum handlowe świata, Dubai Mall, gdzie przejdziemy obok jego głównych atrakcji: m.in. akwarium, lodowiska oraz wodospadów ze skoczkami. Wjedziemy także na taras widokowy najwyższego budynku świata, Burdż Chalify. Po południu czas wolny; dla chętnych proponujemy półdniową wycieczkę na pustynne safari (6-os. samochody terenowe, z napędem na 4 koła). W ramach safari m.in.: przejazd samochodami po wydmach, przejażdżka wielbłądem, tatuaże z henny, pokaz tańca brzucha, kolacja z daniami z grilla. Koszt ok. 80 USD/os. Wieczorem powrót do hotelu w Dubaju lub okolicy na nocleg. (Trasa ok. 100 km). W tym dniu nie ma opcjonalnej obiadokolacji w hotelu.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Abu Zabi, położonej na wyspach stolicy ZEA. Zwiedzimy obowiązkowy punkt każdej wizyty w tym mieście - arcydzieło islamskiej architektury, lśniący bielą marmurów i mieniący się kolorami kamieni szlachetnych Wielki Meczet Szejka Zajeda. Następnie dojedziemy do przyprawiającego o zawrót głowy, pełnego przepychu pałacu prezydenckiego Qasr Al Watan, będącego odzwierciedleniem emirackiego blichtru i jednocześnie hołdem dla arabskiego dziedzictwa. Po zwiedzaniu przejedziemy promenadą Corniche, mijając wzorowo prowadzone ogrody i spektakularne wieżowce stojące w miejscu, gdzie jeszcze pół wieku temu ludność zamieszkiwała w namiotach. Odwiedzimy słynny targ z daktylami i zatrzymamy się przy słynnym Louvre Abu Dhabi, największym muzeum na Półwyspie Arabskim, którego bryła zachwyca śmiałymi rozwiązaniami i lekkością konstrukcji. Następnie powrót do hotelu w Dubaju na obiadokolację (opcjonalnie) i nocleg. (Trasa ok. 300 km). Uwaga: Qasr al Watan jest oficjalnym pałacem Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oznacza to, że czasami z powodów niezależnych od Biura może być niedostępny dla zwiedzających. W tej sytuacji oferujemy zwiedzanie innego obiektu. W tym dniu istnieje możliwość skorzystania za dodatkową opłatą (ok. 95 USD/os.) z atrakcji Ferrari World. Korzystający z tej opcji nie biorą udziału w zwiedzaniu miasta; dojazd do atrakcji i powrót do hotelu z grupą. Wieczorem (dla chętnych, cena ok. 110 USD/os) proponujemy wieczorny spektakl „La Perle” - połączenie gry światła i wody - budzącej podziw scenografii (z ruchomą sceną) oraz nadzwyczajnymi umiejętnościami kaskaderów, akrobatów i aktorów. Przedstawienie przenosi nas w krainę wodospadów, które płyną kilka metrów od miejsc na widowni a także w tętniące życiem miasto będące tłem do imponującego występu motocyklowych kaskaderów w ogromnej metalowej perle. Całość oprawiona doskonale dobraną muzyką co gwarantuje niezapomniane wrażenia.
Dzień 4
Dzień 4 Po śniadaniu zwiedzanie nowych części Dubaju. Odwiedzimy dzielnicę najwyższych apartamentowców świata, Marinę. Dla chętnych możliwość rejsu jachtem kanałami pomiędzy drapaczami chmur - najlepsza sposobność do podziwiania tej dzielnicy (płatne dodatkowo ok. 30 USD/os.). Zatrzymamy się także przy supermodnej plaży JBR, z której widać jeden z najnowszych cudów miasta - wyspę Bluewaters i stojący na niej najwyższy diabelski młyn świata, Ain Dubai. Kolejno przejedziemy na słynny archipelag sztucznie usypanych wysp Palm Jumeirah, na którego końcu usytuowany jest hotel Atlantis. Odwiedzimy w nim akwarium Lost Chambers zamieszkiwane przez około 65000 morskich zwierząt. Przejedziemy kolejką magnetyczną Monorail, z której wyraźnie widać założenie Palmy i jej zabudowę. Podczas przerwy w Nakheel Mall możliwość fakultatywnego wyjazdu na punkt widokowy „The View” skąd doskonale widać wyspę plamę oraz pobliską dzielnicę wysokościowców – Marinę (koszt ok. 40 USD). Odwiedzimy również kompleks Madinat Jumeirah, nazywany Dubajską Wenecją, skąd można sfotografować jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon miasta - nawiązujący kształtem do żagla hotel Burj Al-Arab.. Następnie przejedziemy do pobliskiego centrum handlowego Mall of the Emirates, w którym znajduje się m.in. pierwszy na Bliskim Wschodzie kryty stok narciarski, a na koniec odwiedzimy ogrody Dubai Miracle Gardens (czynne sezonowo, zwykle od przełomu listopada i grudnia). W przypadku zamknięcia ogrodu kwiatowego przejedziemy do innej atrakcji przyrodniczej – rezerwatu Ras Al. Khor będącego ostoją dzikiego ptactwa min. czapli i flamingów, a także z pięknym widokiem na wysokościowce Dubaju. Po południu przejazd do Al Ain – pięknej, zielonej oazy pośrodku pustyni, z której pochodził pierwszy prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zayed. Nocleg w hotelu w Al-Ain lub okolicy. Obiadokolacja (opcjonalnie). (Trasa ok. 200 km).
Dzień 5
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do centrum na zwiedzanie miasta gdzie zobaczymy naturalną oazę palm daktylowych oraz odwiedzimy targ wielbłądów. Następnie przejazd do granicy emiracko – omańskiej. Po przekroczeniu granicy podróż przez region Az-Zahira do zamku Jabreen. Ten doskonale zachowany obiekt słynie ze swojego piękna i ciekawych wnętrz: zwiedzimy zarówno apartamenty prywatne władcy, pomieszczenia gospodarcze, jak i elementy służące obronności. Po zwiedzaniu zamku zatrzymamy się na zdjęcia przy imponujących rozmiarów zamku w Bahli (UNESCO). Następnie dojazd do miasta Nizwa - zwiedzanie miasta, będącego stolicą Omanu jeszcze przed przybyciem islamu. Zobaczymy tu jeden z najstarszych w kraju fortów, o siedmiu studniach i olbrzymiej okrągłej wieży, z której roztacza się panorama na zieloną okolicę. Odwiedzimy także znany z rzemiosła lokalny bazar (czas wolny). Następnie wyruszymy w drogę do Maskatu. Zanim dojedziemy, zatrzymamy się na krótki spacer po zbudowanej z suszonej gliny wiosce Birkat Al-Mawz. Nocleg w Maskat lub okolicy. Obiadokolacja (opcjonalnie). (Trasa ok. 320 km).
Dzień 6
Po śniadaniu przejedziemy przepięknymi dzielnicami Maskatu do Wielkiego Meczetu Sułtana Qabusa – centrum religijnego miasta i jednego z najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim obiektów architektury islamu (przy wejściu do meczetu obowiązuje skromny strój, nakrycie głowy oraz długie spodnie i zakryte ramiona). Następnie odwiedzimy wybudowaną na polecenie Sułtana Qabusa Królewską Operę w Maskacie - utrzymana w stylistyce arabskiej architektury i złoto-czerwonej kolorystyce budowla jest jednym z najbardziej technologicznie zaawansowanych teatrów na świecie. Zajrzymy również do słynnego Muzeum Bait Al-Zubair ze zbiorami przedstawiającymi kulturę i dziedzictwo Omanu i podejdziemy pod Pałac Sułtana Qasr Al-Alam. W dalszej kolejności przeniesiemy się do jednej z najładniejszych dzielnic Maskatu – Muttrah, przejdziemy tam promenadą, przy której zlokalizowane są największe butiki i markowe sklepy, po czym udamy się na lokalny souk, obfitujący w rozmaite produkty od warzyw, owoców i przypraw po skóry, biżuterię, perfumy, kadzidło i dywany. Będąc na promenadzie przy Starym Mieście można dostrzec portugalskie forty Jalali i Mirani, a także jacht Sułtana Omanu. Powrót do hotelu w Maskacie lub okolicy, nocleg. Obiadokolacja (opcjonalnie). (Trasa ok. 200 km).
Dzień 7
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Po drodze zobaczymy jeden z najpiękniejszych w Omanie fortów – Bait Na'aman. Następnie po drodze zatrzymamy się w miasteczku Sohar, z którym – jak zapewniają Omańczycy – ścisłe związki miał Sindbad-Żeglarz. Dojazd do granicy omańsko – emirackiej. Po dokonaniu wszystkich formalności dojazd do hotelu w Dubaju lub okolicy, zakwaterowanie, nocleg. Obiadokolacja (opcjonalnie). (Trasa ok. 430 km).
Dzień 8
Wykwaterowanie z hotelu (doba hotelowa trwa do godz. 10.00) i transfer na lotnisko, a dla klientów przedłużających pobyt transfer do wybranego hotelu. Wylot do Polski. Dla chętnych za dopłatą istnieje możliwość przedłużenia pobytu o tygodniowy pobyt w hotelach w Emiratach Arabskich. Opisy hoteli w sekcji „Wypoczynek ZEA” i w systemie rezerwacyjnym.
Uwagi do programu
- Program jest ramowy. Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Rozkład lotów może ulec zmianie. Prosimy o potwierdzenie godzin przed wylotem na R.pl/rozklady.
- Najlepiej wymienialną walutą na miejscu jest dolar amerykański (USD). Akceptowane są banknoty wydane po 2006 r.
- Gniazdka elektryczne w większości hoteli wymagają zastosowania adaptera (dostępne w recepcji lub możliwość zakupienia w miejscowych sklepikach, ok.5 USD).
- Przy wstępach do niektórych obiektów wymienionych w programie wymagany jest odpowiedni ubiór: długie spodnie, koszule polo (z kołnierzem) i zakryte buty dla mężczyzn oraz długie spódnice (za kostki), bluzki zakrywające ręce (za nadgarstki) oraz chusty, jako nakrycie głowy dla kobiet
- - Ze względu na specyfikę kraju wyznaniowego, szczególnie w okresach świątecznych (lokalne święta narodowe i religijne, np. Ramadan 22.03 - 21.04.2023) organizacja objazdów i pobytów może ulec zmianie (np. kolejność zwiedzania, godziny otwarcia obiektów muzealnych i świątyń, godziny serwowanych posiłków i ich zawartość).
- Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych rezydentów i pilotów.
- Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- Przy wejściu do Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi oraz Sułtana Qaboosa w Maskacie – obowiązuje ubiór całkowicie zakrywający ciało, ubranie nie może być obcisłe, przezroczyste, również pod światło, najlepiej bez żadnych wzorów, nadruków. Kolor biały bez względu na odcień oraz fakturę materiału jest uznawany za przezroczysty i niedopuszczalny. Wchodząc do Meczetów nie wolno mieć widocznych tatuaży a także oznak przynależności religijnej innej niż islam. Kobiety obowiązkowo muszą mieć zakryte włosy. Nie ma możliwości wypożyczenia odpowiedniego stroju a jedynie zakup za kwotę ok. 20-30 USD. Obuwie jest nieistotne, bo do Meczetu wchodzimy boso; można w skarpetach.