MIASTA HANZY

Koszt: 2390 zł

 

SPRZEDAŻ ZAKOŃCZONA

I DZIEŃ 17.06.2017 - sobota

Godzina 06.00 zbiórka uczestników na parkingu TCSiR w Tczewie, krótka odprawa i wyjazd w kierunku Chełmna.

Chełmno, położone malowniczo na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, było niegdyś stolicą historycznej ziemi chełmińskiej. Chełmno oferuje zwiedzającm wiele, dobrze zachowanych od średniowiecza do dziś, interesujących zabytków. Wśród najcenniejszych z nich warto zobaczyć: w pełni zachowany szachownicowy układ starego miasta i średniowieczne mury obronne o długości 2 270 m, będące jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronnej w Europie, gotycko-renesansowy Ratusz - „perła architektury renesansowej na Pomorzu“ ze średniowieczną miarą długości tzw. "prętem chełmińskim" liczącym 4,35 m; oraz sześć gotyckich kościołów z XIII i XIV wieku. Wartość przepięknej, zabytkowej starówki Chełmna zaakcentował jej wpis w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. Za sprawą relikwii Świętego Walentego, przechowywanych od stuleci w kościele farnym oraz corocznie obchodzonego w dniu 14 lutego – Dnia Świętego Walentego, Chełmno znane jest również jako „Miasto Zakochanych“ Krótki spacer po mieście a następnie przejazd do Stargardu.

Stargard - Klejnot Pomorza jest miastem, gdzie odnajdziemy liczne ślady pomorskiej historii i to w okazałej postaci, mimo kataklizmów, jakie dotknęły ten gród. Strzelisty, szlachetny gotyk kościołów to dowód ludzkiego geniuszu. Zwłaszcza monumentalna, ale i subtelna architektura Kolegiaty Mariackiej. Zachowany w dużych fragmentach system imponujących fortyfikacji świadczy o bogactwie, ale i o przezorności mieszczan tego hanzeatyckiego miasta. Rzeka Ina, stargardzkie planty okalające Stare Miasto, ratusz, kamieniczki - przyciągają urodą i nastrojem. Zniszczenia wojenne zrównały z ziemią niemal całe dawne miasto. Nie ostały się piękne kamienice zawarte w obrębie murów obronnych. Szczęśliwie odbudowano to, co najważniejsze. Dzięki temu panorama Stargardu, ciekawa dla wszystkich, a bliska sercu każdego stargardzianina, nadal przypomina tę sprzed lat. 

Zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem a następnie obiadokolacja w miejscowej restauracji. Po zwiedzaniu przejazd do Szczecina.  Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

 

II DZIEŃ 18.06.2017 - niedziela

Śniadanie a tuż po nim wyjazd na zwiedzanie.

Szczecin położony pomiędzy Odrą a Bałtykiem  jest miastem o bogatej i wielokulturowej historii związanej z przynależnością miasta do Prus, Niemiec i Polski.

Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta położonego nad Odrą, Regalicą

i Jeziorem Dąbie, otoczonym  trzema puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.

W trakcie naszego spaceru zobaczymy największe atrakcje Szczecina, jednego z najbardziej znanych polskich miast portowych. Przewodnik pomoże nam odkryć piękno miasta, zbudowanego na wzór Paryża, a także poznać jego mniej znane zakątki.

Zwiedzanie rozpoczniemy przechadzką wśród XVIII-wiecznych zabudowań ulicy Staromłyńskiej, która prowadzi do Muzeum Narodowego. Stamtąd udamy się  na Plac Orła Białego, gdzie znajduje się Pałac pod Globusem. Następnie będziemy delektować się ciszą gotyckiej katedry św. Jakuba a potem ulica Farna, gdzie stał budynek, w którym urodziła się caryca Katarzyna II. Kolejnym przystankiem jest Plac Solidarności - miejsce starć w trakcie strajków i demonstracji robotniczych w 1970 r. Znajduje się tu również kościół św. Piotra i Pawła. Trasa wycieczki wiedzie dalej na Wały Chrobrego - reprezentacyjne tarasy widokowe, gdzie znajduje się Muzeum Narodowe i Akademia Morska. Jednym z najważniejszych obiektów w Szczecinie jest Zamek Książąt Pomorskich, odbudowany po 1945 roku w renesansowym stylu. Po obejrzeniu tej niezwykłej budowli udamy się na niewielkie, lecz ciekawe Stare Miasto. W godzinach popołudniowych powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Po kolacji fakultatywnie  wyjazd na spektakl do Opery Szczecińskiej.

 

III DZIEŃ 19.06.2017 – poniedziałek

Po wczesnym śniadaniu  wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Rostocku.

Rostock miasto ceglanego gotyku i portowej romantyki z żeglarskim sercem – portem.

Jeśli nawet przy kejach nie widać już tylu uwijających się wilków morskich, co dawniej, to port nadal nadaje miastu niepowtarzalnej atmosfery. Tutaj odbywają się też wielkie imprezy, na przykład Hanse Sail, na której co roku w sierpniu spotykają się setki żaglowców i milion turystów. A wszystko to w pięknej scenerii starówki Rostocku, zabudowanej charakterystycznymi budynkami z czerwonej cegły z czasów Hanzy. Należą do nich miejskie fortyfikacje Rostocku, zachowane częściowo do dzisiaj, a wśród nich fragment, który Wallenstein kazał wybudować podczas wojny trzydziestoletniej. Na wschodzie starówki zachował się długi fragment muru w pobliżu kościoła św. Piotra (Petrikirche), a tuż obok stoi jeszcze część baszty rybackiej (Fischerbastion) z kilkoma historycznymi armatami. Wewnątrz murów miejskich znajdują się trzy z niegdyś czterech monumentalnych kościołów miejskich. Największym z nich jest gotycki Kościół Mariacki (Marienkirche) w centrum miasta. Na Starym Rynku (Alter Markt), gdzie powstał kiedyś Rostock, stoi kościół św. Piotra (St. Petri). Z kościelnej wieży rozciąga się wspaniały widok na całe miasto i Morze Bałtyckie. Kolejnymi ważnymi zabytkami są gotycki ratusz z dobudowaną w późniejszym okresie barokową arkadą, późnogotycki, dwukondygnacyjny dom (Hausbaumhaus) pełniący funkcję spichlerza, z zachowaną dużą sienią z tzw. „domkiem na drzewie” (Hausbaum) – potężną dębową podporą, która dźwiga strop pomieszczenia, oraz neogotycki gmach Domu Stanów (Ständehaus). Wspólny wraz  z przewodnikiem spacer po urokliwych zakątkach miasta.

Następnie przejazd do Lubeki – królowej wszystkich miast hanzeatyckich, założonej w 1143 roku jako pierwsze „zachodnie miasto na bałtyckim wybrzeżu”. Średniowieczne otoczenie oraz atrakcje kulturalne i zabytki historyczne również dzisiaj nadają miastu cudownego charakteru i przypominają o wielkiej przeszłości Wolnego Miasta Rzeszy i Hanzy.

Lubeka przez wieki była kojarzona z wolnością, sprawiedliwością i dobrobytem. Prawo Lubeckie, niezwykle postępowy jak na ówczesne czasy zbiór reguł obowiązujących na lądzie i morzu, stanowiło wzór prawno-organizacyjny dla ponad 100 miast położonych wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Dzięki niemu, Związek Hanzeatycki stał się największą potęgą handlową swoich czasów. Bezspornie jego centrum była Lubeka, jedna z najznakomitszych wczesnych metropolii światowego handlu. Otoczona wodą starówka z siedmioma wieżami pięciu głównych kościołów obrazuje żywą 1000-letnią historię i od 1987 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowa zabudowa z epoki gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu, zaułki i ulice, kościoły i klasztory, kamienice i fortyfikacje tworzą unikalny obraz zwartej całości. Perełką gotyku ceglanego jest Kościół Mariacki, najwspanialszy kościół Lubeki, na którym wzorowało się aż 70 innych kościołów w całym regionie nadbałtyckim, z najwyższym na świecie sklepieniem ceglanym o niezwykłym znaczeniu architektonicznym. Kościół wznosi się dumnie w najwyższym punkcie starówki, vis-à-vis hali muzyczno-kongresowej, nazywanej tu MuK, stanowiącej nowoczesny kontrast dla zabytkowej zabudowy. To największa hala widowiskowa Lubeki, główny punkt festiwalu Schleswig-Holstein Musik. Do ważnych zabytków na starówce należy również zespół z ratuszem, klasztor zamkowy, Koberg – zachowana w całości dzielnica z końca XIII wieku – z kościołem św. Jakuba, szpitalem św. Ducha i historyczną zabudową między ulicami Glockengießerstraße i Aegidienstraße, dzielnica z eleganckimi kamienicami patrycjuszowskimi między kościołem św. Piotra i katedrą oczywiście słynna Brama Holsztyńska będąca wizytówką miasta i spichlerz solny na lewym brzegu rzeki Trave. Spacer po średniowiecznej Lubece jest wyjątkowym przeżyciem. Ale miasto ma też do zaoferowania wiele nowożytnych atrakcji – gdy dzień zbliża się ku końcowi, budzi się życie w licznych knajpkach, restauracjach, barach, klubach i dyskotekach, a zwykle powściągliwi i nieokazujący emocji hanzeaci ujawniają wówczas swoją rozrywkową twarz. Być może byli wśród nich także Günther Grass, Tomasz Mann i Willy Brandt – trzej nobliści, których nazwiska są nierozerwalnie związane z Lubeką. Trzeba też skosztować i wychwalać specjalność miasta – lubecki marcepan, najsłodsze pokuszenie od czasu odkrycia migdałów.

Zwiedzanie miasta a następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

IV DZIEN 20.06.2017- wtorek

 Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Lubeki i wyjeżdżamy do Luneburga .

Lüneburg, idyllicznie położony między Łabą a pustkowiem, historyczne miasto solne i hanzeatyckie.

Bez wątpienia to ponad tysiącletnie miasto jest jednym z najpiękniejszych w całych północnych Niemczech. Lüneburg przetrwał wojenną zawieruchę bez zniszczeń, zachował więc zjawiskowo piękny obraz średniowiecznego miasta,  jest ponadto miastem akademickim, a tysiące studentów nadają mu specyficzny klimat i promienną radość życia.  Zwiedzający wszędzie natrafiają na ślady "słonej" historii miasta. Przez ponad 1000 lat w tutejszej salinie warzono sól, a dzięki handlowi tym cennym "białym złotem" miasto cieszyło się wielkim poważaniem. Lüneburg błyskawicznie urósł, obok Bergen, Visby i Lubeki  do rangi jednego z najważniejszych i najbogatszych miast Hanzy. Niemieckie Muzeum Soli w dawnej salinie - prawdziwe muzeum, w którym wszystkiego można dotknąć i spróbować - ukazuje całą wiedzę o soli od średniowiecza do czasów współczesnych. Również Stary Żuraw, zabytkowy dźwig portowy w dawnym porcie nad Ilmenau, służył handlowi solą i dziś jako symbol Lüneburga dominuje w pejzażu portowej dzielnicy Wasserviertel.

Historyczne śródmieście Lüneburga wygląda w zasadzie jak plenerowe muzeum, a na szczególną uwagę zasługuje Wschodniopruskie Muzeum Krajowe (Ostpreußisches Landesmuseum), prezentujące kulturę i historię Prus Wschodnich od prahistorii do roku 1945. W odległości zaledwie kilku minut od centrum miasta znajduje się założony w 1172 roku klasztor benedyktynów Lüne, oaza spokoju i kontemplacji wśród owocowego sadu i pięknego starodrzewu. Doskonałym miejscem dla wypoczynku jest również Park Zdrojowy (Kurpark) na południowym krańcu śródmieścia, założony w stylu angielskim park krajobrazowy. Park sąsiaduje z "SaLü", lüneburską tężnią solankową, w której do dziś bulgocze solanka. Gdy rozpryskuje się o konary saliny, rozchodzi się niczym drobna słona mgiełka w powietrzu. Jej wdychanie to istna rozkosz dla płuc - i całego organizmu. I tak zamyka się solny obieg, bo w Lüneburgu rzeczywiście wszystko kręci się wokół soli.

W godzinach wieczornych przejazd do hotelu, zakwaterowanie , obiadokolacja i nocleg.

 

V DZIEŃ 21.06.2017- środa

Po śniadaniu czas przeznaczony na zwiedzanie Hamburga.

Hamburg brama na świat, piękność nad morzem, nadmorska perełka północy – nawet zwykle bardzo powściągliwym z natury mieszkańcom tego hanzeatyckiego miasta trudno jest ukryć dumę ze swojej metropolii, jego atmosfery i otwartości na świat, którą promieniuje miasto.

Zwiedzanie portu, potem spacer po starówce i na koniec HafenCity, nowe centrum Hamburga. Zwiedzanie rozpoczyna się na pomoście wyładunkowym, skąd wypływa statek, którym pomiędzy olbrzymimi kontenerowcami, majestatycznymi transatlantykami i eleganckimi jachtami zwiedzisz jeden z największych portów w Europie – to atrakcja z serii „niezapomniane”. Następnie spacer po starówce, gdzie kiedyś wielcy kupcy handlowali kawą, herbatą i przyprawami a dziś, pomiędzy pięknymi kamienicami z XVII-XIX wieku można spocząć w jednej z licznych oryginalnych restauracji i kawiarni. Charakterystycznym zabytkiem Hamburga jest również zabytkowy kompleks Speicherstadt z największymi na świecie spichlerzami z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, posadowionymi na tysiącach dębowych pali, oddzielonymi małymi kanałami. Nowoczesny Hamburg można podziwiać w HafenCity, gdzie powstaje obecnie jedna z największych w Europie miejskich inwestycji budowlanych. To niezwykły kontrast pomiędzy żeglarską tradycją a najnowocześniejszą architekturą, którego serce bije w dzielnicy Überseequartier – pomiędzy Speicherstadt i portem. To właśnie tu powstaje nadmorski świat z wieloma sklepami przy szerokim bulwarze prowadzącym do Hamburg Cruise Center. Przepiękne widoki na nadmorską panoramę miasta rozciągają się z punktu widokowego przy Cruise Center, z wybrzeża wzdłuż Łaby z wytwornymi willami i pierwszorzędnymi restauracjami. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

 

VI DZIEŃ 22.06.2016-czwartek

Śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Kołobrzegu, który jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem o niezrównanym uroku i bogatej historii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

VII DZIEŃ 23.06.2017 – piątek

Śniadanie, wykwaterowanie i krótkie zwiedzanie kolejnego miasta Hanzy.

Wczesnośredniowieczna lokalizacja grodu nie miała nic wspólnego z dzisiejszymi granicami miasta. Stary Kołobrzeg znajdował się wyżej rzeki Parsęty, na prawobrzeżnym wzgórzu, około czterech kilometrów od linii Bałtyku. Otoczony wodami rzeki i rozległego bagniska oraz wałem drewniano - ziemnym, dostatecznie chronił mieszkańców. Miejscowa ludność słowiańska zajmowała się łowieniem ryb i rzemiosłem, ale najbardziej znaczącym zajęciem było warzenie soli, czyli jej produkowanie. Prowadzono je na wyspie, w pobliżu ujścia rzeki, gdzie ze źródeł wypływały wody solankowe. Sława Salsa Cholbergiensis czyli Miasta Solnego, jak nazywa go kronikarz Thietmar (początek XI w.), sięgała wtedy daleko. Łączyło ze sobą ziemie polskie, przy całkowitej aprobacie przyjaznego Polsce cesarza Niemiec i roślin. Na przełomie  XIII/XIV w. - przystąpienie do Hanzy umożliwiło doskonały rozwój. W XVI wieku zaczął się jednak regres gospodarczy Kołobrzegu. Nastąpiło to w wyniku przemian w kraju, upadku Hanzy, zwiększonej konkurencji w handlu i zastoju w produkcji soli.

Obecnie główna funkcja miasta turystyczno - uzdrowiskowa uwarunkowana jest doskonałym położeniem u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie lasów, złóż borowiny, ekosystemu bagienno - wodnego, który zapewnia schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt. Spacer po mieście z miejscowym przewodnikiem przybliży nam historię i rozkwit tego starego hanzeatyckiego grodu.

Po zwiedzaniu  przejazd do Słupska , gdzie również zatrzymamy się na krótki spacer po mieście. Miasto Słupsk położone jest tuż nad Morzem Bałtyckim od północy, a kaszubskimi jeziorami od południa. Do tego Słupsk, to dawna stolica księstwa słupskiego. Słupsk był też przez wieki związany z zachodniopomorskim rodem Gryfitów. Należał do Hanzy – słupscy kupcy handlowali z miastami portowymi całej Europy. To miasto z długą i bogatą historią, świętowało w 2015 roku 750 lecie nadania praw miejskich. Słupsk posiada wiele interesujących zabytków i miejsc historycznych. Stare miasto otoczone jest średniowiecznymi obwarowaniami a w renesansowym Zamku Książąt Pomorskich w Muzeum Pomorza Środkowego, możemy zobaczyć największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Muzeum posiada również bogate zbiory związane z panującą na tych ziemiach dynastią Gryfitów, historią, kulturą i materialnym dziedzictwem Pomorza oraz zbiory sztuki współczesnej. Po zwiedzaniu, w godzinach wieczornych wyjazd trasą przez kolejne miasto Hanzy – Gdańsk, do Tczewa. Zakończenie imprezy.

 

Koszt imprezy obejmuje:

Transport autokarem

6 noclegów w hotelach***/****

Wyżywienie wg. programu

Opiekę pilota i przewodnika w wybranych miejscach

 

Cena nie obejmuje:

Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

Kosztu biletu do opery w Szczecinie

Napojów do obiadokolacji

 

Zakwaterowanie:

Radisson Blue**** w Szczecinie – 2 noclegi

Park Inn by Radisson **** Lübeck -1 nocleg

Best Western  Premier Cast