SZKOCJA

Szkocja

 

Termin: 20.05 - 27.05.2017
Koszt: od 4330zł
Wylot z Gdańska

 

Dzień 1 20.05.2017
Godz. 13:00 zbiórka uczestników wycieczki na parkingu przy basenie w Tczewie. Krótka odprawa i przejazd na lotnisko w Gdańsku.
Godz. 14:05 rozpoczęcie odprawy.
Godz. 16:05 wylot do Edynburga.
Godz. 17:30 przylot do Szkocji. Spotkanie z przewodnikiem i przejazd do hotelu w okolicy Edynburga na kolację i nocleg.

Dzień 2 21.05.2017
Po śniadaniu, w programie zwiedzanie stolicy Szkocji.

Położony na stokach wygasłych wulkanów Edynburg to jedno z takich miast, których nie sposób nie lubić. Stolicą Szkocji jest od 1532 roku. To tutaj ma swoją siedzibę szkocki parlament, a w zamku można zobaczyć regalia szkockich władców oraz słynny kamień przeznaczenia. Legenda mówi, że złożył na nim głowę syn Izaaka, śniąc o drabinie sięgającej nieba.

Zwiedzanie zaczynamy od wycieczki panoramicznej. Odwiedzimy edynburskie Nowe Miasto (które było faktycznie "nowe" w XVIII wieku!) i zatrzymamy się przy Charlotte Square by podziwiać domy z epoki georgiańskiej, z których jeden jest siedzibą pierwszego ministra Szkocji.
Następnie zwiedzimy Zamek Edynburski usadowiony na wygasłym wulkanie. Ta powszechnie rozpoznawalna twierdza jest potężnym symbolem narodowym oraz częścią Starego i Nowego Miasta w Edynburgu - obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego historia to historia Szkocji...

Z zamku ruszymy w dół Royal Mile, podziwiając ciasne zaułki Starego Miasta. W międzyczasie - przerwa na obiad we własnym zakresie. Zatrzymamy się m.in. przy katedrze św. Idziego, która swego czasu stanowiła centrum szkockiej reformacji. Obecnie jest to świątynia anglikańska i stoi tu nawet królewska ława, z której podczas wizyt w Edynburgu korzysta królowa. Przed kościołem należy odszukać zaznaczone na chodniku wejście do nieistniejącego już więzienia. Zgodnie z tradycją nie tylko można, ale i wypada tu splunąć - na szczęście. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 3 22.05.2017
Po śniadaniu wyruszamy z hotelu w kierunku północnym, zatrzymując się po drodze w miasteczku rybackim South Queensferry, by zobaczyć imponującą konstrukcję żelazną - most kolejowy zawieszony nad rzeką Forth, który kiedyś był najdłuższym mostem tego typu na świecie !

Następnie udamy się do St Andrews, siedziby najstarszego w Szkocji uniwersytetu. Znajdują się tu także jedne z najstarszych pól golfowych na świecie - St Andrews to duchowa ojczyzna golfa; to tu dawno temu ustalono zasady i przepisy tej gry. Zaczniemy od zwiedzania Zamku św. Andrzeja z XII w., gdzie rozegrało się wiele dramatycznych historii w czasach reformacji. Następnie zwiedzanie ruin Katedry św. Andrzeja - niegdyś największej i najwspanialszej katedry w Szkocji. Do dzisiaj zachowała sie jedynie wieża św. Rule o wysokości 32m. i mury, z których najdłuższy ma 105m. Ruiny katedry na tle cmentarza obrazują mroczny klimat czasów reformacji. Po zwiedzaniu - czas wolny na obiad we własnym zakresie.

Nasz ostatni przystanek to gratka dla miłośników odkrywania perypetii czasów minionych: Pałac Scone. To tam koronowano szkockich królów  - Makbeta, Roberta I Bruce'a i Karola II. W domu hrabiów z rodziny Mansfield zobaczymy m.in. niesamowitą kolekcję mebli, obrazów, porcelany, sypialnię, w której nocowała kiedyś królowa Wiktoria, wspaniały ogród, po którym przechadzają się pawie, a także labirynt z 2000 buków zaprojektowany przez Adriana Fishera. Po wizycie w pałacu - przejazd do hotelu w okolicy Perth na kolację i nocleg.

Dzień 4 23.05.2017
Dziś po śniadaniu ruszymy dalej na północ Szkocji, górzystego regionu Highlands.
Na początek zatrzymamy się w Zamku Blair, będącym własnością rodziny Murray. Jest to jeden z najstarszych zamków w  Szkocji i jako jedyny posiada własną, prywatną armię.

Ruszamy dalej. Nasza trasa wiedzie przez Park Narodowy Cairgorms - największy pod względem powierzchni park narodowy w Wielkiej Brytanii. Zobaczymy tu skaliste wrzosowiska, malownicze góry i jeziora. Na terenie parku znajdują się aż cztery z pięciu najwyższych szczytów Wielkiej Brytanii! Po drodze zatrzymamy się na obiad we własnym zakresie.

Nasz następny przystanek to malowniczo położony skansen - Highland Folk Museum. Tu dowiemy się, jak dawniej żyli i pracowali mieszkańcy Highlands - do zwiedzenia jest tu aż 30 budynków, zarówno zbudowanych na terenie skansenu jak i przeniesionych z innych lokalizacji, a każdy z nich przenosi zwiedzających w czasie do innego okresu w historii regionu, od XVIIIw. aż do lat '60 ubiegłego wieku. Po wizycie - przejazd do hotelu w okolicy Aviemore lub Inverness. Kolacja i Nocleg.

Dzień 5 24.05.2017
Dziś przed nami długi  i ekscytujący dzień. Po śniadaniu czeka nas nie lada atrakcja: rejs po Loch Ness. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Szkocji, jednak bez wątpienia to własnie ono jest najbardziej znane. Loch Ness zyskało sławę dzięki legendzie o potworze znanym jako Nessie. Udamy się na rejs po tym malowniczym jeziorze -  prosimy trzymać w pogotowiu aparaty fotograficzne, w razie gdyby pokazał nam się Nessie! Nasz rejs zakończymy u stóp zamku Urquhart.

Zamek Urquhart to romantyczna ruina na zachodnim brzegu Loch Ness. Mówi się, że najsłynniejszy potwór tej krainy - Nessie - zamieszkuje grotę pod zamkiem. Legenda ta, piękne widoki i urok samej ruiny przyciągają tutaj od wielu lat rzesze turystów. Choć do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny, zamek ten w okresie średniowiecza był jednym z największych w całej Szkocji, a jego historia sięga XVIII wieku. Ostatnim zaś gościem tej budowli był mały garnizon protestancki podczas rewolucji jakobińskiej, który, aby zamek nie dostał się w ręce wroga, wysadził go w powietrze.

Kontynuujemy naszą wycieczkę po Szkocji, z przerwą na obiad we własnym zakresie. Udajemy się na zachód w stronę zamku Eilean Donan ( przystanek na zrobienie zdjęć). Jest on jednym z najbardziej rozpoznawanych zamków w Szkocji a jego podobizna widnieje prawdopodobnie na większej liczbie kalendarzy niż jakiegokolwiek innego zamku. Bez cienia przesady można powiedzieć, że jest on ikoną Szkocji. Dalej przejedziemy mostem Skye Bridge na wyspę Skye.

Wyspa Skye to bardzo popularny cel turystów szukających ciszy i spokoju, chcących napawać się malowniczym krajobrazem zdominowanym przez łańcuch górski Cullin. Z wyspy Skye przeprawimy się promem do Mallaig, a stamtąd wyruszymy z powrotem na południowy wschód, do Fort William.

Fort William jest jednym z najważniejszych miast regionu Highlands. Nad miastem góruje znajdujący się nieopodal Ben Nevis, najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii. Największą zaletą Fort William jest położenie pomiędzy wzgórzami Highlands i jeziorem Linnhe. To malownicze usytuowanie oraz urokliwa architektura miasta sprawiają, że jest to bez wątpienia wspaniałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Zakwaterowanie w Fort William lub Oban, kolacja i nocleg.

Dzień 6 25.05.2017
Dzisiejszego ranka po śniadaniu, opuszczamy Fort William/Oban i ruszamy w kierunku Glasgow. Na południe od Fort William leży słynna dolina Glencoe ("Dolina Łez"). Przed nami zapierające dech w piersiach widoki z horyzontem zdominowanym przez górę Buachaille Etive Mor - ale też krwawa historia tego miejsca. To tutaj w XVII wieku, po klęsce powstania Jakobitów, Anglicy dokonali krwawej rzezi mieszkańców doliny. W ostatnich latach urok tego miejsca został doceniony przez filmowców - dolina pokazana została w filmie "Harry Potter i Więzień Azkabanu".

Docieramy do Parku Narodowego Trossachs i zatrzymujemy się w maleńkiej, malowniczej wiosce Luss, skąd rozciągają się piękne widoki na jezioro Loch Lomond, największą atrakcję parku, a zarazem największy zbiornik wodny w Wielkiej Brytanii. Loch Lomond znalazło się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych cudów natury plebiscycie przeprowadzonym w 2005r. przez magazyn Radio Times.

Kontynuujemy podróż w kierunku Glasgow.

Glasgow - największe miasto Szkocji, uznawane za jej komercyjną stolicę, położone nad rzeką Clyde. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego słowa Glas-cu, czyli "ukochane, zielone miejsce". W centrum miasta znajdują się architektoniczne perełki z epoki wiktoriańskiej. Glasgow znane jest przede wszystkim ze stylu Art Nouveau. To własnie stąd pochodzi słynny secesyjny architekt i projektant Charles Rennie Macintosh. Glasgow jest również rajem dla miłośników zakupów i w całej Wielkiej Brytanii pod względem ilości sklepów oraz ich różnorodności lepszy jest tylko Londyn. Jest tu również wiele stylowych barów, hoteli, butików i klubów nocnych.

Zwiedzanie zaczniemy od wycieczki panoramicznej. Jako jeden z głównych punktów wycieczki, zwiedzimy Katedrę St. Mungo. Ten imponujący średniowieczny kościół był pierwszą w Glasgow katedrą zbudowaną z kamienia. Został poświęcony w obecności króla Dawida I w 1136r. Do dziś możemy podziwiać to wspaniałe osiagnięcie architektów i budowniczych z dawnych czasów. Nie wszystko jest tu jednak stare: Katedra posiada jeden z najwspanialszych powojennych zbiorów witraży, jakie można zobaczyć w Wielkiej Brytanii. Jeśli czas pozwoli, możemy zwiedzić Muzeum Transportu. Muzeum Riverside, samo w sobie jest perłą architektury i inżynierii. Z ponad 3000 eksponatów, od deskorolek, przez lokomotywy, wózki dziecięce, welocypedy po miniaturowe automobile, każdy może wybrać coś interesującego dla siebie. Kolacja i nocleg w okolicy Glasgow.

Dzień 7 26.05.2017
Po śniadaniu ruszymy w kierunku Stirling, po drodze zatrzymując sie w destylarni whisky Glengoyne.

Destylarnia whisky Glengoyne szczyci się swoją wyjątkowością. Zwiedzenie tego miasta pozwoli na bliższe, bardziej szczegółowe poznanie produkowanej tu whisky o bogatym, złożonym smaku. Na początek dowiemy się, jak napój ten jest produkowany, a następnie jak każda kropla whisky przetłaczana jest do beczek. Obejrzymy imponujący magazyn, w którym whisky leżakuje oraz dowiemy się, w jaki sposób dojrzewa. Poznamy wpływ różnych gatunków drewna na wygląd i smak gotowego produktu oraz usłyszymy wiele innych ciekawostek.

W następnej kolejności zatrzymujemy się w Falkirk, gdzie można obejrzeć niezwykłe dzieło inżynierii - Falkirk Wheel ("Diabelski młyn z Fakirk") w trakcie działania. Jest to winda obrotowa służąca do pionowego transportu łodzi, tak niezwykła, że stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Możliwa jest również wycieczka łodzią (fakultatywnie za dodatkową opłatą 12,50£). Następnie udajemy się do Stirling.

Ze Stirling związanych jest wielu szkockich bohaterów - Sir William Wallace, prawdziwy "Braveheart", czy Robert the Bruce. Zobaczymy miasto i zatrzymamy się na obiad we własnym zakresie. Zwiedzimy też Zamek Stirling. Usadowiony na szczycie neku wulkanicznego, jest on jednym z historycznych budynków symbolizujących prawdziwego ducha Szkocji. Rycerze, szlachta i zagraniczni ambasadorzy przybywali dawniej na dwór królewski w Zamku Stirling i biesiadowali w blasku zamkowej świetności. Przejazd do hotelu na zakwaterowanie, obiadokolację i nocleg.

Dzień 8 27.05.2017
Po śniadaniu udajemy się na południe Szkocji, by odwiedzić dwa wyjątkowe miejsca: opactwa Melrose i Jedburgh.

Melrose to gotyckie opactwo, które założone zostało w 1136r. przez braci Cystersów na rozkaz króla Szkocji, Dawida I. Uważane za jedną z najpiękniejszych budowli religijnych w kraju, opactwo to warte jest uwagi choćby ze względu na rzeźbione figury, które zachowały się tu w świetnym stanie. Architektura opactwa uznawana jest za jedną z najdelikatniejszych na terenie Szkocji.

Opactwo w Jedburghu położone w Dumfries i Galloway stanowi dowód trudnych historycznych relacji pomiędzy Szkocja i Anglią. Dzisiaj możemy podziwiać tylko część dawnej świetności kościoła, ale i tak jest to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników architektury sakralnej.

Po zwiedzaniu pożegnanie z przewodnikiem i przejazd przez lotnisko w Edyburgu.
O godz. 15:55 rozpoczęcie odprawy na lotnisku
Godz 21:15 przylot, transfer do Tczewa.
Zakończenie imprezy w godzinach wieczornych.
 

PROGRAM JEST RAMOWY I KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE!

Zakwaterowanie 3* w okolicach:

20/22.05 Okolice Edynburga/Dunfermline/Grangemouth
22/23.05 Okolice Perth
23/24.05 Okolice Aviemore/Strathpeffer
24/25.05 Okolice Fort William/Oban
25/26.05 Okolice Glasgow
26/27.05 Okolice Stirling

CENA OBEJMUJE:

 • Przelot na trasie Gdańsk - Edynburg - Gdańsk linią lotniczą Ryanair
 • Mały bagaż podręczny o wymiarach 35x20x20cm oraz duży bagaż podręczny o wymiarach 55x40x20cm do 10kg
 • Transfer: Tczew - Gdańsk - Tczew
 • Transfer: lotnisko - hotel- lotnisko
 • Zakwaterowanie w hotelach 3*
 • Wyżywienie: 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Opiekę pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW
 • Realizację programu

CENA NIE OBEJMUJE:

 

 • Dopłaty do bagażu rejestrowanego: 
  15kg: 176 zł/ 2 strony
  20kg: 238 zł/ 2 strony
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz kosztu lokalnych przewodników - około 94£
 • Napoi do obiadokolacji
 • Innych posiłków niż wymienione
 • Napiwków
 • Wydatków własnych
Polityka cookies

Polityka Cookies

W celu udostępnienia możliwości korzystania ze strony portalu używamy plików cookies. Informujemy, jakie pliki cookies będą przechowywane. W każdej chwili możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na poprawne działanie portalu internetowego.

Szczegóły znajdziesz na stronie Polityka Prywatności i Plików Cookie.

Rodzaje cookies wykorzystywanych na stronie:

Nazwa cookies

Rodzaj

Cel zapisania pliku

PHPSESSID2

Ciasteczko jest usuwane przy zamknięciu przeglądarki.

Wymagane do powiązania kolejnych podstron w obrębie sesji przeglądarki podczas procesu rezerwacji. Używane również przy sprawdzeniu poprawności kodu Captcha dla danego użytkownika.

tid

Ciasteczko jest usuwane przy zamknięciu przeglądarki.

Ciasteczko używane przy powiązaniu kolejnych podstron w obrębie sesji przeglądarki. (logi są trzymane do 1 tygodnia).

c

Okres ważności ciasteczka: 2 lata od ustawienia.

Ciasteczko ustawiane przy zgodzie na pliki Cookie.

VC

Ciasteczko jest usuwane przy zamknięciu przeglądarki.

Kod waluty wybranej przez użytkownika

displayCookieConsent

Okres ważności ciasteczka: rok od ustawienia.

Ciasteczko ustawiane przy zgodzie na Przejdź do portalu.